3G TÜRKİYE PROSPEKTÜSÜ

Türkiye’de 3G(FARMAKOLOJİK Özellikler)

Network söz konusu olunca son kullanıcı tarafından değil de işin mutfağındaki kişiler olarak konulara bakış açımız farklı oluyor. Fakat bu yazı teoriden uzak, tamamen Türkiye’de 3G kullanımı üzerine olacak. Yaklaşık 1 senedir ülkemizde de genişbant internet seçeneği olarak sunulan 3G gerçek mobiliteyi bize sunuyor. İş seyahatlerinde ve tatillerde laptop taşımımız artık daha anlamlı diyebiliriz. Yıllar öncesinde  son kullanıcı için CD-ROM bir PC’nin önemli bir bileşeni olarak nitelendirilirken günümüzde genişbant internet tüm konseptleri kökten değiştirdi, hatta artık notebooklarda optik sürücü olmamasını avantaj olarak görüyoruz. Bana kalırsa 200gr daha fazla taşıyacağıma ve notebook’um daha kaba hatlara bürüneceğine optik sürücüsü olmasın daha iyi.

Neyse gelelim ülkemizdeki 3G hizmetlerine ve operatörlerin bu hizmetleri nasıl lanse ettiklerine. Ülkemizdeki en efektif kitlesel silah televizyon! Ve ekranlarda VINN, VODEM, JET reklamları arka arkaya dönüyor, son olarak TTNET de AVEA altyapısını kullanarak TTNET ADSL müşterilerine bir alternatifini duyurdu.

Yazıda hangi operatör daha hızlı ya da hangisi daha ucuz karşılaştırmalarına girmeyeceğim çünkü bunlar dinamik değişlenlere bağlı şeyler. Hız konusunda ise, doğru yer doğru zaman kuralı ile her operatörün yaptıracağı bağımsız testlerde kendini en hızlı ilan etmesi mümkün 🙂 Operatör tercih ederken dikkat edilmesi gereken sizin sıklıkla kullanacağınız yerlerde erişim kalitesinin nasıl olduğu bence. Ücretlendirme için tüm operatörlerin web sitelerinden detaylı bilgileri edinmek mümkün. Benim üzerinde duracağım nokta ise 3G bağlantı seçenekleri ve dikkat edilmez ise cüzdanızı boşaltma riski olacak 🙂

Kullanım Şekli ve Dozu:

Mobil operatorlerin 3G hizmetini sunmak için yatırdıkları milyarlarca doları 2 senelik sözleşmelerle çıkarmak istemeleri doğal. Bu nedenle genellikle televizyonda dönen milyon dolarlık reklamda PC/Notebook bağlantısı için mutlaka operatör’ün verdiği cihazlar kullanılmalıymış gibi lanse ediliyor.

Yani harici bir 3G modem ile operatörler 12, 18 ve 24 aylık tahaahütlü paketler ile size 3G modem’i ücretsiz olarak veriyorlar. 3G modem ile kullanmak üzere telefon görüşmelerine kapalı, standart sms tarifesi üzerinden sms gönderilebilen bir data hattı da beraberinde geliyor. Yeni bir hat olduğu için ödenmesi gereken çeşitli vergiler de aylık internet paketinizine ek olarak ödemeniz gerekiyor.

Oysa biz zaten cep telefonlarımızı satın alırken vınn, vodem ya da jet’e vereceğimiz 100-150 lirayı ödemiş oluyoruz. Yani uzun zamandır satılan cep telefonların çoğu ile internete erişmek mümkün. Eee benim cep telefonumda 3G yok diyenleri duyar gibi oluyorum. Internet erişimi için illa 3G desteği şart değil. Cep telefonunuz GPRS veya EDGE desteği varsa işte size modeminiz. Tamam 3G kadar hızlı olmaz ama 3G modemim unuttum, kaybettim derdiniz olmaz. Zaten telefonumuz surekli yanımızda.

Onun için data kabloda taşımamız gerekli diyenleri duyar gibi oluyorum. Harici bir modem yerine kablo taşımak daha kolay oluyor inanın 🙂 Ayrıca kabloyu uttuysanız bile bluetooth üzerinde de çok rahat bağalantı kurulabilmekte.(tabi laptopinizde Bluetooth desteği varsa 🙂 )

Diğer bir dezavantajı ise Dial-up’ta olduğu gibi internet bağlantısı ve telefon görüşmesini aynı anda yapamıyorsunuz fakat en azından birisi sizi aradığında meşgul çalmıyor, laptop ekranında arayan numara gözüküyor 🙂

Gelelim 3G paketlerine, GSM operatorlerinin belirttiği kotalar, download ve upload edilen verilen toplamı için geçerlidir. Buna dikkat ederseniz iyi olur. Aslına bakarsanız burada operatörlere hak vermek lazım, ticari kullanıcılar çok yüksek upload oranlarına erişebilirler. Operatörlerin ücretlendirmeleri aşağı yukarı aynı fakat dönem dönem yapılan kapanyalar ile farklılıklar oluşabiliyor. Operatörlerden bir tanesi üzerinden örnek verecek olursak, size verilen aylık kotanın aşılması durumunda her 20 MB yaklaşık 1 liraya geliyor. Kota aşımında paket ücreti üzerine en fazla 99 lira daha ödüyorsunuz, 99 lira üzeri ücretlendirilmiyor fakat bağlantı hızınıza 128kbps limitleme yapılyor. Olmaz demeyin ilk ay 1GB’lık paket alıp 3 GB indirirseniz. Faturanıza 128 liralık bir bedel yansıyabilir ki büyük ihtimal bunun sonucu call center’ı arayıp sinir boşalması yaşamak olacaktır ! Bu nedenle eğer çocuğunuza ya da anne-baba’ya yazlıkta, tatilde bağlansınlar diye alacaksanız dikkatli olun derim. Facebook’ta görüntüleyecekleri her fotoğraf sizin faturanıza yansıyacaktır 🙂

Yan Etkiler/Advers Etkiler:

Gelelim genellikle en küçük puntolarla ve dikkat edilmeyen yıldızcıklar ile sayfa sonlarında belirtilen fakat çok dikkatli okumamız gereken ayrıntılara.  Yazının en can alıcı noktası olması nedeniyle dikkat çekici bir şekilde yazmaya özen gösterdim 🙂

! Kesinlikle kullanmayı düşündüğünüz operatörün bağlantısını denemeden kendinizi 12 ya da 24 aylığına mahkum etmeyin. Sıklıkla 3G ile bağlanacağınız bölgelerde bağlantı kalitesi nasıl? Operatörler her bölgede 3G hizmeti sunamıyorlar ve GPRS/EDGE ile bağlanmak zorunda kalabiliyorsunuz. Muhtemelen telefon aboneliğinizin bulunduğu operatörü ilk olarak tercih edeceksinizdir. Taahütlü sözleşmelere girmeden 100MB gibi küçük bir paket alıp bağlantı kalitesi tatmin edici mi bir deneyin.

!! Herhangi bir internet paketi almadan CEP’ten internete girmeyin, bir HTTP_GET isteği göndermek bile 2,5 liraya gelebilir 🙂 İnternet paketi almadan 1KB – 1 MB arası veri trafiği 2,5 lira civarında faturalandırılabiliyor. 1 MB’dan sonra ise her 1MB yaklaşık 2 lira olarak faturanıza yansıyor.

!!! Düşük kotalı bir paket üyeliğiniz varsa ve yazlık ya da tatilde anne, baba, küçük kardeş, yeğene laptop’ı kaptırıp denize gitmeyin 🙂 Döndüğünüzde facebook, youtube, milliyet gibi kota düşmanı sitelerin kotanızı bir hayli aşmanızı sağladığı gerçeği ile yüzleşmek durumunda kalabilirsiniz. Bu arada benim kullandığım operatörden youtube kısıtlaması yok.

!!!! Üye olduğunuz internet paketi ile size verilen kota, sizin internete gönderdiğiniz(UPLOAD) ve sizin internetten indirdiğiniz(DOWNLOAD) tafik toplamıdır. ADSL’in aksine 3G operatörleri gönderilen trafiği(upload) de kotanızdan düşmektedir. Özellikle telefonuzun üzerindeki sayaçlar ile aylık trafiğinizi takip ediyorsanız upload ve download değerlerini toplamayı unutmayın.

!!!!! Yurtdışında internet kullanımından kaçının, satın aldığınız internet paketleri sadece yurtiçi kullanımda geçerlidir. Yurtdışında internet kullanımı o kadar pahalıdır ki kilobayt hesabıyla satılır. Internete aradığınız birşeyi telefonla Türkiye’deki bir arkadaşınızdan aramasını istemeniz daha ucuza gelebilir 🙂 1 MB’ı yaklaşık 14 lira dersem bana hak vereceksiniz. Haiti, Almanya, Afganistan ya da Zimbabve fark etmiyor. Yurtdışı çok pahalı.

Sonuç olarak 3G ihtiyaç duyulan bir hizmet, herşeyi olduğu gibi bunu da bilinçli kullanmak gerekiyor. Operatörler yaptıkları yatırımları geri döndürdükçe ve rekabet ile zamanla ucuzlayacaktır. Ucuzladıktan sonra eğlence için de kullanımı makul olabilecek, şimdilik 100MB paketle facebook, youtube ve gazetelerden uzak durmak gerekiyor. Laptop’ınız Ortaokulda okuyan yeğeninizin eline geçerse konser videoları ya da hoşlandığı kızların profillerinde dolaşması sonucu 100TL’nin üzerinde faturalarla karşı karşıya kalabilirsiniz 🙂

Benim 3G tercihime gelince, telefonum üzerinden aylık 100MB’lık bir paket ile netbook’umu gerçek anlamda mobillleştiriyorum 🙂 Sanallaştırma çok popüler ben de mobilleştirdim 🙂 Bugüne kadar uzak masaüstü bağlantısı ve mail kontrolü için 100MB’lık kota yeterli oldu. Sadece 2 hafta önce tatildeyken daha sık kullanma ihtiyacı duyduğumdan ek bir 100MB daha kullandım ve bu bana ekstra 5 TL’ye geldi. Yani çok yoğun veri transferi yapmıyorsanız kullanmadığınız halde 1GB parası ödemenin anlamı yok. Kaldı ki aylık 480MB’a kadar aynı paraya geliyor.  Yukarıda heryerde 3G hizmeti verilemediğinden bahsetmiştim. Tatildeyken benim başıma da bu geldi, bizim balkonda EDGE ile bağlanıldığından 3G için yan komşunun balkonuna geçip deniz manzaralı 3G deneyimini yaşadım 🙂


İyi ki Doğdun AGCIYIZ.NET:) yazımı okuyanlar bu aralar doğum günleri konusundaki hassasiyetimi bilirler 🙂 Öyle ya da böyle gerçek anlamda bize mobiliteyi sunan 3G Türkiye’nin doğum günü kutlu olsun!!! AGCIYIZ.NET doğumgünü partisindeki kadar ihtişamlı olmasa da 3G için de ufak bir pasta kesebiliriz heralde 🙂

Her ne kadar yazının başında fazla teknik konulara değinmeyeceğimi söylesem de mutfak tarafından da çok küçük bir yorum yapmadan geçemeyeceğim. Herhangi bir çalışanın network’ünüzdeki bir PC’yi cep telefonu ile internete bağladığını düşünün. Özenle inşa ettiğiniz surlarınızın(firewall :)) üzerinden havan topları LAN’ınıza inebilir. Bu noktada LAN güvenliğinin daha da önem kazandığını vurgulayabiliriz. LAN erişim kontrolleri ve güvenliği üzerine yazmaya başlarsak bu yazı hiç bitmeyebilir 🙂 O yüzden bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşçakalın.

Saygılar, sevgiler…

Sınmaz KETENCİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir