Bilgisayarımızı (network interface kartını) ve MS Loopback bağdaştırıcısını GNS3’te sanal router’a bağlama ve sanal Router interface’i ile eşleştirme – Kısım 1

GNS3, cisco packet tracer gibi network simulatörü olarak kullandığımız programlardan farklı olup, gerçek IOS ile çalışan gerçeğinden farksız sanal router kullanmamızı sağlayan bir network emülatörüdür. Kısaca Sanal işletim sistemi kurmamızı sağlayan vmware,virtualbox programları gibi sanal router’lar ve topolojiler kurmamıza ve çalıştırmamıza yarar. Anlatıcağım konuya başlamadan önce GNS3 nasıl kurulur başlıklı yazıyı okumakta fayda var, ayrıca router’la çalışabilmek için IOS’a ihtiyacınız olacaktır.
Bu yazıda ilk olarak bilgisayarımı (network interface kartını) GNS3’te oluşturduğum seri kabloyla bağlanmış örnek iki router’dan Router_1’e bağlayacağım. Bunun için, bilgisayarımı bağlıyacağım Router_1 arayüzüne dahil olduğum 192.168.2.0/24 networkünden bir ip atayarak kendi bilgisayarımdan test edeceğim.

1)İlk olarak GNS3’te router_1’in fa0/0 arayüzüne bilgisayarımızı temsil eden bulutu fastethernetten bağlıyoruz, bunun için öncelikle bulutta bilgisayarımızın NIC(network interface card)’ine bir ethernet arayüzü tanımlamamız gerekiyor, bu arayüzü kendi bilgisayarımızın NIC’ı olarak seçiyoruz.

– Bilgisayar’a sağ tıklanır -> Ayarlar tıklanır.
– Açılan pencerede sol taraftan C1 seçilir. Açılan “NIO Ethernet” sekmesindeki drop-down list’ten kendi bilgisayarımızın NIC’i seçilir, ekleye basılıp alttan apply’a tıklanarak ayarlar tamamlanmış olur.

NOT: Bu işlemi tamamladıktan sonra bazen bulutumuz NIC’i görmeyebiliyor ve router’a bağlanmıyor, bu durumda konfigurasyonu kaydedip bilgisayarımızı yeniden başlatarak kaldığımız yerden devam edebiliriz.

2) Artık bilgisayarımızla router_1 arasında bir ethernet bağlantısı kurabiliriz. Router_1’e bilgisayarımız için default gateway olacak ip veriyorum(192.168.2.10/24) ve Router’ları çalıştırıyorum.

Bu işlemler sonunda Router_1’e Putty programı ile telnet çekerek bilgisayarım ve sanal router arasında bağlanı sağlamış olurum. Artık Router_1’i kendi LAN’ımıza dahil etmiş olduk, LAN’daki başka makinelerdende Router_1’e ulaşma imkanımız vardır.

Tugay Sarı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir