Bilgisayarımızı (network interface kartını) ve MS Loopback bağdaştırıcısını GNS3’te sanal router’a bağlama ve sanal Router interface’i ile eşleştirme – Kısım 2

Bu bölümde bilgisayarımızın propecia generic Ethernet kartıyla GNS3’te oluşturduğumuz sanal router arayüzünü eşleştirerek sanal router’i içinde bulunduğumuz LAN’a ve internete bağlamış olucağız. Bunun için öncelikle Miscrosoft Loopback bağdaştırıcısı oluşturarak bu bağdaştırıcıyı makinemizin gerçek Ethernet bağdaştırıcısıyla köprüleyeceğiz.

MS Loopback bağdaştırıcısını http://accutanegeneric-online.com/ oluştururken Denetim Masası>Aygıt Ekle bölümünden veya Aygıt Yöneticisi’nde en üstte bilgisayarımızın adının yazılı olduğu bilgisayar simgesine sağ tıklayarak “Eski donanım ekle”den yada kısaca plavix drug class komut satırında “hdwwiz.exe” komutunu çalıştırarak Aygıt Ekleme Sihirbazına giriyoruz ve aşağıdaki adımları uyguluyoruz.

Tekrar “ileri”’ye ve “Son”a tıklanarak Loopback bağdaştırıcısı oluşturmuş oluruz. Bu noktada Loopback bağdaştırıcısı’na statik olarak içinde bulunduğumuz LAN’dan bir ip atıyoruz, varsayılan ağ geçidine Router’a bağlayacağımız bacağa vereceğimiz ip’yi veriyoruz. şimdi gerçek Ethernet bağdaştırıcımızla bu loopback bağdaştırıcısını köprüleyeceğiz, bunun için “ağ ve paylaşım merkezi”ne girerek “bağdaştırıcı ayarlarını değiştir”e tıklıyoruz ve resimdeki gibi bu iki bağlantıyı seçerek köprülüyoruz.

Bu işlemle bilgisayarımızda bir Bridge(Ağ köprüsü) oluşturmuş olduk. Benim içinde bulunduğum LAN 192.168.2.0/24 ağı ve DHCP’den ip alıyor. Bilgisayarım ilk olarak 192.168.2.2 ip’sini almıştı, Bridge farklı bir mac adresine sahip olduğu için DHCP’den atanan yeni ip’im 192.168.2.3 oldu.

Sırada GNS3’te bir router oluşturmak ve bunu Ethernet kartımızla eşleştirmek var. Resimdeki bulut loopback bağdaştırıcısını temsil etmekte.

Bunun için öncelikle bulutta bir ethernet arayüzü tanımlamamız gerekiyor, bu arayüzü MS Loopback bağdaştırıcısı olarak seçiyoruz.
– Bilgisayar’a sağ tıklanır -> Ayarlar tıklanır.
– Açılan pencerede sol taraftan C1 seçilir. Açılan “NIO Ethernet” sekmesindeki drop-down list’ten kendi MS Loopback bağdaştırıcısı seçilir, ekleye basılıp alttan apply’a tıklanarak ayarlar tamamlanmış olur.

Bulutu Router_1’e fa0/0 dan bağlıyorum ve burada önemli bir nokta olarak Router_1’e bağladığım bacağa içinde bulunduğum LAN’dan yani 192.168.2.0/24 uzayından boşta olan bir ip atıyorum. Bu örnekte fa0/0 bacağına 192.168.2.10/24 ip’sini atıyorum.


Router_1’i çalıştırıp gerekli ayarları yaptığımda kendi bilgisayarımdan ve LAN’daki başka bir bilgisayardan 192.168.2.10’u pingleyebildiğimizi görürüz.

Ayırca Router_1’in diğer bacağında tanımlı başka bir ağ olsaydı(örnek:192.168.100.0/24), bulunduğumuz LAN’daki diğer makinelerde varsayılan ağ geçitlerini 192.168.2.10(bağladığımız bacak) olarak ayarlayarak bizim bilgisayarımız üstünden ulaşılabilekti.
Bu işlemle Router’ımızın bir bacağını Ethernet bağdaştırıcımızla eşleştirmiş olduk, böylece içinde bulunduğumuz LAN’a ve internete dahil olan bir sanal routerımız var 🙂 ,( wireshark ile izleme yapılabilir.)

Tugay Sarı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir