SUP2T Geldi Sonunda!

Bilgisayar ağları yönetimi ile içli dışlı olan herkez Cisco Catalyst 6500 cihazı hayatında en az bir kere duymuştur sanırım. Duymak mı? Hayatım onlarla geçiyor diyenlerinizi duyar gibi oluyorum.

Catalyst 6500 cidden zamanının çığır açmış ürünlerinden diyebilirim. Evet zamanın dedim çünkü ürünün çıkış yılı 1999! Yani çok eskimiş artık kullanılmayan bir ürün 🙂 Şaka şaka, ürün o zamandan beri sürekli şase, supervisor, linecard değişiklikleri ile günümüzde halen daha güncel kalmayı başarmıştır.

4 adet 10Git portlu 6500 modülü  (linecard) önden ve üstten görünümü
(Resimleri ben çektim idare edin artık)

Sadece donanım değil, kullandığı  işletim sistemi bile değişmiştir. Kısaca bu değişiklikleri özetlemek gerekirse, başlarda CatOS IOS beraber kullanan ürün daha sonraları sadece IOS işletim sistemi ile yönetilebilir hale gelmiş, son olarakta “Moduler IOS” işletim sistemini kullanabilir hale gelmiştir. IOS malum Cisco’nun yaygın olarak kullandığı işletim sisteminin adı. Moduler IOS işletim sistemi bazı servisleri tekrar başlatmak için bütün şaseyi tekrar başlatmadan sadece servisi başlatma esnekliği getirmiştir. Ancak bütün kartlarınız desteklediğine emin olun, sonra patlamayın 🙂

Cihazların yönetimini Supervisor diye isimlendiriler kartlar yapmaktadır. Zaman için çeşitli Supervisor modelleri çıkmış ve cihazın kapasitesini artırmıştır. Şu ana kadar çıkmış modelleri kısaca belirtmek gerekirse Sup1, Sup2,Sup720 ve Sup32. Bunların minor versiyonlarıda var,  Sup1A gibi ama o kadar detayına girmiyeceğim. Nasıl bir şeydir peki bu supervisor?

Üzerine control plane olarak adlandırılan ve yazılımsal (Dinamik Routing gibi) işlemlerin  yürütüldüğü ve MSFC olarak adlandırılan bir kart ve  Data plane olarak isimlendiriler paket anahtarlamayı sağlayan PFC (Policy Feature Card) olarak adlandırılan kartı barındıran bir modüldür. Yukardaki resimde SUP720 bir modül üzerinde hepsini detaylı olarak görebilirsiniz.

Peki de bu sup2T’de ne? Özetle SUP2T IETT’nin yeni hatlarında biri 🙂

Şaka şaka az kaldı gelicem ona da. Neyse cihazın şase modellerine (yani modüllerin takıldığı kutu diyebiliriz 🙂 ) gelince başlangıçta moduller bus’a 8Gbit ile bağlanabilmekte iken günümüz şaseleri 20Gbit 2 kanal ile yani 40Gbit bağlantı kurabilmektedir. İşte Sup2T ile bu rakamı 80Gbit’e çıkabilecekmiş.

Zamanı gelmiş ve  geçmişti bile. Neden diyeceksinin. 40Gb ve 100Gb Ethernet standartları 17 Haziran 2010 IEEE tarafından onaylandı. Ben demiştim geliyo diye 🙂 (tıklayın) Yani cihazın 80 Gbit bus erişimini desteklemesi  iyi bir şey ama halen daha 100Gbit bir kart tam performans ile çalışamayacaktır 🙁  Ülke çıkışı daha dün 650 Gbit olan bir yerde 100 Gbit biraz fantezi gibi gözüksede insanın gönlü istiyor işte, düşünsenize :

TR_EDGE_ROUTER(config)# interface hundredGigabitEthernet 5/1
TR_EDGE_ROUTER(config-if)# shutdown

Ohhhhh işsiz kaldım sonunda!! Veee tatil zamanı evet 🙂 Şaka bir yana sıcaklar da bastırdı. Yazın keyfini çıkarabilmeniz dileği ile, kendinize iyi bakın.

Gökhan AKIN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir