Ağda Nirvana'ya Varmanın Yeni Adı "Cisco Certified Architect" :)

Ağ ile ilgilenenler bilirler. Cisco sertifikasyon aşamalarını sembolize eden bir piramit yapısı vardır. İşin ABC’si öğrenmeye başlandığında bu piramidin sembolize ettiği sertifikasyon basamakları kafalara kazınır. Henüz yeni, Cisco bu piramidin tepesine bir basamak daha ekledi. Yeni basamağın adı “Architect”.

Bundan önce Expert düzeyinde bir ünvana (CCIE veya CCDE) sahip olmak uzmanlığın tepe noktası iken şimdi Cisco çıtayı yükselterek ağda ‘Guruluk’ 🙂 anlamına gelecek yeni ünvanı “Cisco Certified Architect” olarak ilan etti. Esasında Cisco, son zamanlarda sertifikasyon programlarının çeşitli basamaklarında birçok yenilikler yapmıştı, fakat bunun diğerleri arasında en köklü yeniliklerden biri olduğunu söyleyebilirm.

Peki “Cisco Certified Architect” ne anlama geliyor? Neden yeni bir sertifikasyona ihtiyaç duyulmuş?

Öncelikle “Cisco Certified Architect” ünvanı sadece teknik yeterliliğe sahip uzmanların edinebileceği bir ünvan değil. Zaten farklılığı da bu noktada ortaya çıkıyor. Bu ünvana sahip olmak isteyen kişilerden iş (business) becerilerini de en az teknik becerileri kadar ortaya koymaları bekleniyor. Bunun sebebi de küresel dünyada teknik anlamda olduğu kadar iş anlamında da optimum çözümler üretecek ağ uzmanlarına ihtiyaç duyulması.

“Cisco Certified Architect” ünvanına sahip olmak yukarıdaki sebeplerden ötürü bir hayli zor. Öncelikle adayların “Cisco Certified Architect” sınavına katılmak için sektörde en az 10 yıllık bir tecrübeye sahip olmaları gerekiyor. Sınava kabul edilmek için CCIE olmak yeterli değil. Yine CCIE gibi “Expert” seviyesinde bulunan, fakat ağda tasarım uzmanlığını ön plana çıkaran CCDE (Cisco Certified Design Expert) sertifikasına sahip olmak gerekiyor. Bütün bu özellikleri sağlayan adaylar uzman bir kurul önünde mülakat tarzında bir sınava girmeye hak kazanıyorlar. Adaylardan bu kurul önünde kurumsal ihtiyaçlara hem iş hem de teknik anlamda çözüm oluşturabilecek ağ tasarım projelerini sunmaları bekleniyor. Kurul, adaylardan mülakat sırasında değiştirdikleri şartlara göre kısa sürede aksiyon almalarını istiyor.

Bu bilgeler meclisine verdikleri zorlu sınavı geçtikleri takdirde ise adaylar ‘Nirvana’ ya varmış oluyorlar  🙂 ve Türkçe tabiriyle “Ağ Mimarı” ünvanıyla onurlandırılıyorlar 🙂

Taner KOÇ

“Ağda Nirvana'ya Varmanın Yeni Adı "Cisco Certified Architect" :)” için bir cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir