Akıllı Telefonlarla Networking

Malumunuz bir çoğumuz artık Android veya iOS işletim sistemine sahip cep telefonu kullanıyor. Bu yazımda bu telefonları ağ yönetiminde nasıl kullanabileceğimizden bahsediceğim.Öncelikle gerek iPhone  (iPod Touch ve iPad) ile gerekse Android işletim sistemli telefonlar ile Telnet, SSH, VNC, Ping  ve Remote Desktop yapabilecek yazılımlar uzun zamandır bulunmaktaydı zaten. Bunlara ulaşmak için uygulama dükkanlarında arama yapmak yeterli. Bu yazımda bunların dışında daha fazla ne yapılabiliri araştırdım. Cidden süper uygulamalar ile karşılaştım.

iPhone Konsol Kablosu

iOS Cihazlar için konsol kablosu (kaynak http://www.get-console.com)

Öncelikle bu cihazlarda konsol ile erişim yapma şansımız varmıyı araştırdım. Evet Apple cihazlar için özel bir kablo üretilmiş,  ABD fiyatı $59. Ayrıca bu kabloyu kullanabilmek için Appstore”dan $9.99’a “Get Console” uygulamasını da indirmek gerekiyor. Sizin için hiç bir masraftan kaçınmayıp bu yazılımı indirip inceledim. 🙂

Get Console Yazılımı

Get Console Yazılımı (Detay için tıklayınız.)

Özel konsol kablonuz yoksa bile bu yazılım ile Telnet ve SSH yapma olanağınız bulunuyor. Bende kablo bulunmadığı için sadece bu özelliklerini inceleyebildim. Gördüğüm en iyi Telnet/SSH yazılımı diyebilirim. Öncelikle sorunsuz bağlantı sağladım, diğer yazılımlarda tuş sorunları yaşarken bu yazılımda hiç bir sorun yaşamadım.  Dahası bu yazılım aynı anda birden fazla yer ile SSH ve Telnet bağlantısı da yapılabilmekte. Hatta konsol bağlantısı açıkken koparmadan Telnet/SSH bile yapılabiliyormuş. Daha orjinali sahadaki bir kişi Apple cihazı ile konsol bağlantısı kurunca, yazılımın sitesi üzerinde siz uzaktan bu konsol erişimine ulaşabiliyorsunuz. Bu işe yarayabilecek bir özellik cidden. Android için bakındım ama konsol amaçlı casino online bir donanım ne yazıkki bulamadım. Bilen varsa yorum kısmında paylaşırsa çok sevinirim.

Android için Wifi Analyzer Yazılımı (kaynak: http://www.bestandroidappsreview.com)

Bulduğum diğer uygulama ise kablosuz ağlarda keşif çalışması yapabilmek için kullanılabilecek yazılımlardı. Android”de “Wifi Analyzer” isimli yazılım bulunmakta ve Site Survey için çok ideal bir yazılım. Şiddetle tavsiye ediyorum. Bu yazılım önceleri Apple cihazlarda da bulunmakta iken, Private API”leri kullandığı için Apple bu yazılımı Appstore”dan çıkarmış. Sadece JailBreakli cihazlara yüklemek mümkün ne yazikki.

WiPry-Spectrum Donanımı (kaynak:http://www.oscium.com)

Apple”da buna alternatif yine ek bir donanım ile cihazlar Spectrum Analyzer haline gelebilmekte. Kablosuz ağ keşif yazılımı ile sadece 802.11 çalışan cihazları keşfedebilirken, Spectrum Analyser ile 2.4Ghzde yayın yapan her türlü cihaz tespit edilebilmekte. (Mikrodalga fırınlar, Bluetooth cihazlar, kablosuz ev telefonları gibi) Donanımın fiyatı $99.97, ayrıca Appstore”dan ücretsiz WiPry yazılımını indirmek gerekiyor. İlgili donanım olmadan yazılımı indirip, demo modda inceleme şansınız bulunmakta. Benim kişisel yorumum gerçekten $99 dolar eder.

Açıkcası gönül bu iki ürünüde satın alıp kullanmak istiyor, ancak henüz Türkiye”de satan görmedin, Amerika”ya giden biri olursa haber versin 🙂 Evet yine bir yazının sonuna geldik. 22 Temmuz agciyiz.net’in  3.yaş günü, yeni süprizler ile karşınızda olacağız. Ücretsiz süprizlerimizi kaçırmamanız için bizi twitterdan takip etmenizi şiddetle tavisye ediyorum.

Bir daha ki yazıma kadar kalın sağlıcakla.

Gökhan AKINtwitter: @gok_akin

“Akıllı Telefonlarla Networking” için bir cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir