Alcatel-Lucent & Cisco VPLS Konfigurasyonu

Bir önceki yazımda VPLS den bahsetmiştim bu yazıda Cisco 7600 ile Alcatel-Lucent 7750 SR arasında VPLS yapılandıracağız.

Müşterinin merkez ofisi 7600 e bağlıdır, şubeler ise 7750 SR a bağlıdır.  Belirtilen portlardan Vlan 2 ile gelen paketler VPLS servisi sayesinde noktalar arasında iletilmektedir. Networkte routerlar arasında IGP olarak OSPF kullanılmaktadır ve tüm cihazlar Area 0’dadır. Ayrıca cihazlar arasında AS numarası 65101 olan iBGP çalışmaktadır. Port numaraları, Loopback adresleri  (Alcatel cihazda System olarak verilmiş) şekilde görülmektedir.

İkinci görselde OSPF, MP-BGP, MPLS ve interface konfigurasyonlari verilmiştir.  MPLS de etiket dağıtımı için LDP kullanılmıştır.  Alcatel cihazlar ile Cisco arasındaki interface-port kavramı biraz farklıdır. Cisco da Port-Interface kavramları aynı iken, Alcatel cihazlarda portun altında Layer3 ile ilgili bir konifgurasyon yapılmaz. Port altında Layer3 ün altında bulunan enkapsulasyon gibi parametreler belirlenir, daha sonra bir interface oluşturularak port bu interface altına atılır. Ip adresi bilgileri de burada verilir. Alcatel cihazda Cisco ile bağlantıyı sağlayan interface “to-7600” olarak adlandırılmış ve 1/1/5 numaralı port bu interface atanmışdır.

Routerlar arasındaki tüm alt yapıyı hazırladıktan sonra sıra geldi servisleri oluşturup konfigurasyonu sonlandırmaya. Bu noktada dikkatiniz 7750 SR üzerinde herhangi bir interface oluşturulmaması çekebilir.  Cisco routera baktığınızda müşteriye bakan interface yapılandırmasında ip adresi verilmemiş ve interface “switchport” olarak kullanılmıştır. Alcatelde de port L3 düzeyinde kullanılmayacağı için interface oluşturmaya gerek yoktur.

Şubelerin bağlı olduğu 7750 SR-1 ve 7750 SR-7 routerlarında konfigurasyonlar “system” ve “to-7600” interface’lerine atanan ip adresleri dışında tamamen aynıdır.

Not: Görseller internette bulduğum Alcatel tarafından hazırlanmış bir dökümandan alınmıştır. Renklendirmeler ile cihazlar üzerindeki konfigurasyon farkliliklari güzel bir şekilde gösterilmiş. Ayrıca resimlerin üzerine tıkladığınız zaman daha okunabilir hale geliyorlar. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir