Alcatel-Lucent Service Routing Sertifikasyon (SRC) Programı

Mayıs ayı başında iş sebebiyle Yeni Zelandaya geldim yoğun çalışma temposu sebebiyle uzun süredir sitede yazı yazamadım. Geçen iki ay sonrasında işlerin biraz rayına oturması şerefine sizinle Alcatel-Lucent”ın SRC sertifikaları hakkında bilgilerimi paylaşacağım.

Alcatel-Lucent routerları  Cisco routerlardan sonra bana çok ilginç geldi, ama teknolojinin temelini bilen kişilerin cli”a alışması çok da süre almıyor. Genel olarak alcatel cihazlarının cli”ları Juniper routerlara benziyor. İşletim sistemi olarak cihazlarda Timos kullanılıyor. Cihazları toplu halde yönetmek amacıyla kullanılan SAM gerçekten son derece kuvvetli bir platform. Alcatel-Lucent routerları henüz servis sağlayıcı piyasasına atılmamış bir çok arkadaşımız tarafından bilinmemektedir fakat bu linkten görüleceği gibi ciddi bir pazar payına sahiptir.

Asıl konumuz olan sertifikasyona gelecek olursak SRC (Service Routing Certification) temel olarak dört seviyeden oluşuyor. Bunlar ;

Yukarıdaki tabloda bu dört ünvandan birisine sahip olmak isterseniz geçmeniz gereken sınavlar gözükmektedir. Başlangıç sertifikası Alcatel-Lucent Network Routing Specialist I (NRS I)  konu olarak şunları içermektedir ;
Module 0 – Introduction to Scalable IP Networks
Module 1 – Internet and TCP/IP Overview
Module 2 – Introduction to 7750 Service Router, 7450 Ethernet
Services Switch and Command Line Interface
Module 3 – Data Link Overview
Module 4 – IP Layer
Module 5 – IP Routing
Module 6 – Transport Layer
Module 7 – Services Overview

Bunun dışındaki sınavların konularına Alcatel-Lucent sayfasından bakabilirsiniz. Her türlü sorunuz için aşağıda bulunan e-mail adresimden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Yeni Zelanda”dan tüm ağcıyız.net ekibine ve okurlarına selamlar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir