Bayram gününde bile uzaktaki sisteminizi kontrol etmenizi sağlayan icat

help“Vpn clientler,çeşitli kurumlarda,kampus networklerde v.b internete bağlı ve firewall tarafından korunan sunuculara uzaktan erişen kullanıcılar için güvenli uzaktan erişim hizmetini sağlayan yazılımlardır. Kullanıcılar, var olan dial-up veya kiralık hat erişimleri ile internet üzerinden VPN Sonlandırıcı (Concentrator) isimli cihaza IPSec tüneli kurarak ve mevcut internet bağlantılarıyla güvenli IP bağlantısından yararlanabilmektedirler.Sonuç olarak sanal bir ağ uzantısı yaratıldığından uzaktan bağlanan makine konuk gibi değil, ağa fiziksel olarak bağlıymış gibi görünür.”
Ayrıntılı bilgi için: “wikipedia

Bu bilgiler vpn’i tanımlamak için temel seviyede network bilgisi olan kişiler tarafından çok da şaşırtıcı olarak karşılanmasa gerek. Bununla beraber donanım piyasasının olduğunca hızlı gelişmesinden dolayı şuan hala popüler olan 32-bit yazılımlar artık yerini yavaş yavaş 64-bitlere bırakmaya başlamaktadır. Fakat bu değişime tam anlamıyla girildiğini söylemek için sanırım şuan biraz erken.

Gelelim internette çoğu yerde aranan fakat bunların çoğunda sadece “cisco anyconnect” in adı verilerek geçiştirilen 64-bit VPN yazılımına. Cisco Anyconnect SSL VPN özelliğine sahip özel accountla indirilibilen(torretnler vb. hariç:) ) bir yazılımdır. Eğer vpn hizmeti alacağınız cihazın konfigurasyonu ssl vpn hizmeti sağlayacak şekilde yapılandırıldıysa gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bir client’tır. Fakat test ettiğim kadarıyla bu yazılım çoğu sitede belirtilenin aksine windows 7 64-bit bir makinada stable olarak çalışma garantisi veremiyor.

Gelelim bu yazıda asıl paylaşmayı istediğim; artık çoğu kişinin kullandığı full donanımlı 🙂 son sistem bilgisayarlarda (windows 7 64-bit işletim sisteminde) sorunsuz çalıştığını test ettiğim unix tabanlı 64-bit Vpn clientimıza.
Yazılımımızın adı “VPNC Front End“. Ücretsiz yazılımımızı buradan da download edebilirsiniz. Kendi sistemimde test ettiğim yazılımın sürümü 0.6.15.

Client’ın kullanım alanlarına ve kullanım tarzına kadar tüm detaylarına http://www.vpnc.org/membership-info.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir