Bilgisayarımızda VirtualBox’ta Kurduğumuz Sanal Makineleri GNS3 Topolojilerine Ekleme

Merhaba,

Bu yazımda size VirtualBoxta oluşturduğum Windows7 kurulu çift Ethernet kartlı sanal makinemin GNS3 te routerlara nasıl bağlandığını anlatacağım.  Daha önceden vmvare’de kurulmuş makinelere benziyor, fakat birkaç farklı özellik var ve bunlara dikkat edilmeli.

Ben VirtualBox’a sanal makinemi kurmuştum. Sizler de ister Windows Server 2003 ister Windows XP isterseniz de benim gibi Windows 7 kurun.

Şimdi gelelim VirtualBox’ta ağ ayarlarını yapmaya.

Dosya -> Tercihler -> Ağ

Sağdaki ilk simge ethernet adaptörü ekleme; ikincisi ethernet adaptörü silme; üçüncüsü de seçili olan ethernet adaptörü ip ayarlarını yapılandırma. Varsayılanda gelen adaptörde IP ayarlarımızı aşağıdaki gibi yapabiliriz (ben host-only diye sanal makinamı kurarken seçmiştim, eğer siz farklı yaptıysanız sanal makinanın ayarlar kısmından değiştirebilirsiniz). Aynı şekilde bir tane daha Ethernet adaptörü ekleyip IP ayarlarını aşağıdaki gibi yapabilirsiniz:
Not: Burada kullanacağınız IP adreslerini ne routera ne de sanal makinanıza vermeyin.

İkinci bir Ethernet adaptörü oluşturdum ve 1. ve 2. adaptörlere aşağıdaki gibi ip adreslerini verdim. Ben ilk adaptöre: 192.168.133.11/24, ikinci adaptöre: 192.168.134.11/24

Bilgisayarınızın ağ ve paylaşımdan Virtualbox Host-Only Network ve Virtualbox Host-Only Network#2 oluştuğunu ve IP ayarlarının VirtualBox’ta oluşturduğumuz gibi olduğunu görebilirsiniz.
Artık çift network kartımız var. İsimleri de VirtualBox Host-Only Ethernet Adapter ve VirtualBox Host-Only Ethernet Adapter #2.

Şimdi bilgisayarımızı baştan başlatıyoruz ki, GNS3 makinesi yeni yapılandırmayı algılayabilsin.

Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra VirtualBox’ta Makine -> Ayarlar -> Ağ kısmına geliyoruz. Ağ başlığını seçiyoruz.
Bağdaştırıcı 1, Bağdaştırıcı 2 ile aynı özelliklere sahip. O yüzden sadece Bağdaştırıcı 2’nin üzerinden gidiyorum. Burada dikkat etmemiz gereken “Ağ Bağdaştırıcısını Etkinleştir” kutucuğunun tikli olması ve “Host-Only Adapter” tercihinin seçili olması. Bu sayede sanal makinemizle, sanal makinenin üzerinde olan bilgisayarımızı haberleştiriyoruz.

Daha sonra sanal makinemizi başlatıp Ağ ve Paylaşım Merkezi’nden IP ayarlarını giriyoruz. Tekrar belirtmek isterim ki; bu ayarlar, Ethernet kartına verdiğimiz IP ayarlarıyla aynı olmasın.
Burada sadece VirtualBox Host-Only Ethernet Adapter #2 ayarları gösteriliyor.
Ben IP ayarlarını #1 için: IP 192.168.133.11 ;  Alt Ağ Maskesi (Subnetmask) 255.255.255.0 ; Varsayılan Alt Ağ Geçidi (Gateway) 192.168.133.1 şeklinde girdim. #2 için ise: IP 192.168.134.11, Alt Ağ Maskesi (Subnetmask) 255.255.255.0, Varsayılan Alt Ağ Geçidi (Gateway) 192.168.134.1 ayarlarını tercih ettim.

İşte şimdi sıra geldi işin en eğlenceli kısmına: GNS3’te ayar yapmaya. Ben topolojimi şu şekilde kurdum: İki router aldım ki, sanal makinemin varsayılan ağ geçitlerine ayrı ayrı ping atıp atamadığına bakacağım.
İki cloud aldım -bunların içi boş-, bunların Ethernet kartını sanal makinemdeki iki Ethernet kartımla tanımlayacağım.

Cloudun üzerine gelip sağ tıklıyorum ve  configure (yapılandır)’ı seçiyorum. İlk cloud’um için VirtualBox Host-Only Network seçiyorum. İlk add seçeneğini seçiyorum; Apply  ve OK tercihleri ile bitiriyorum. Ardından ikincisi için de aynı şeyleri yapıyorum.

Topolojimde routerlarla cloudları Fastethernet’le bağladım. Routerlara IP adreslerini, Varsayılan Ağ Geçidi ayarlarını verdim ve statik bir routing ayarlaması yaptım.

Sanal makinemden192.168.134.1’e attığım ping:

192.168.133.1 için de ping attığınızda da aynı şeyi göreceksiniz. Demek ki yaptığımız işlemler başarıya ulaştı.

Not 1- Benim en çok yaptığım hata bilgisayarımı yeniden başlatmayı unutmak lütfen bunu unutmayın, çıldırabilirsiniz.
Not 2- Sanal makinanızdaki Ethernet kartına, sanal makinanın görüntüsü olan bilgisayarınızdaki Ethernet kartlarına ve varsayılan ağ geçidi yapacağınız routerın IP’lerini farklı verin.

Kendinize iyi bakın.

Emel Yıldırım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir