Bir Gün Buzdolabınız da İnternete Bağlı Olacak!

Bu cümleyi bir çok dersim de öğrencilerime söylemişimdir ve sanırım pek azı bana hak verdi 🙂 Ama ben ümitliyim, eve varmadan evde ne yemek kalmış bir gün öğreniceğiz!

Nerden çıktı bu diyeceksiniz; Bir süre önce yeni nesil bir lcd televizyonu kurcalama şansım oldu. “Televizyon mu, router olmasın bak”  diyenleri duyar gibiyim sanki 🙂 Yok yok, doğru televizyon cidden. Neden mi?? Çünkü yeni nesil televizyonların çoğu network”e bağlanabilmekte. Ama çok az insan televizyonlarını ağa dahil edip ne yaptığını keşfetmiş durumda.

Meraklı ben, televizyonla tanıştığım ilk an napıp edip cihaza UTP kablo ulaştırdım 🙂  Neler yapabildiğini cidden merak ediyordum. Açıkcası sandığımdan çok daha fazla şey yapabileceğini keşfettim.

TV
İlk olarak televizyonun Android ve Apple iOS  (Cisco IOS değil 🙂 ) işletim sistemlerinde olan uygulama mağzasına (App Store gibi) sahip olduğunu keşfettim. İlk indirdiğim şey Vimeo uygulaması oldu. Vimeo malum youtube benzeri bir web site.

Vimeo
Yazılımı indirir indirmez çalıştırdım ve uygulamanın arama kısmına Cem Yılmaz yazdım. Bir kaç saniye sonra Cem Yılmaz”ın reklam filmlerinden birini seyretmeye başlamıştım bile 🙂 Cidden etkilenmiştim. O gece televizyonunda televizyon seyretmedim, Vimeo seyrettim 🙂  Belliki yakın gelecekte mevcut televizyon kavramı komple kalkacak. En azından benim için o gece kalkmıştı!

Bir çok kaynİşte Cem Yilmazak günümüz internet haberleşmesinde ciddi bir bandgenişliğini stream video uygulamalarının kullanıldığını söylüyor. Bunun için size bir kaynak göstermicem, neden mi? Kaynak biziz 🙂 Üniversite deki kullanım yüzdelerine bakınca bunun doğruluma emin oluyorum anlayacağınız.

Cihazın internete erişmekle yapabildiği bu kadarmı peki?  Hayır tabiki bir çok başka uygulama daha var. Benim en sevdiklerimden biri “how to tie” adındaki uygulama oldu. Benim gibi kıravat bağlamayı sürekli unutanlara yardımcı olan bir uygulama 🙂 Facebook, twitter, google maps ..vs uygulamaları saymıyorum bile.

Bunun dışında cihazın etrafında DLNA logolarında vardı, bunun ne olduğunu bilmiyodum şahsen ilk gördüğümde. Daha sonra DLNA sayesinde hep hayalini kurduğumuz şeyi yapabileceğimi öğrendim. Kaçımız küçük laptap ekranında bir video seyretmek yerine kocaman bir televizyona görüntüyü bir düğmeye basarak aktarmak istemez ki. İşte çözüm DLNA!

İşte DLNA Erişimi

Onuda denedim, onuda denedim 🙂 Amaaaa detayları bir daha ki yazıya…

Kalın sağlıcakla.

Gökhan AKIN

“Bir Gün Buzdolabınız da İnternete Bağlı Olacak!” için 2 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir