Bluetooth 3.0 & Bluetooth 4.0

Sıra Bluetooth 3.0’da!!

Birçok haberlerde bahsedildiği üzere, Bluetooth Special Interest Group’un yani SIG’ın, yeni Bluetooth versiyon 3’ü, her ne kadar çok fazla destekleyen cihaz görememiş olsak da, şu son iki-üç ay içerisinde geldi.

Yazılanlara göre, beklenen Bluetooth 3.0 hakkında bilinenler şu şekilde:

• Kablosuz bağlantı hızı yaklaşık olarak 24 Mbps.
• Senkronize olurken bağlantı kopukluğu yaşanma ihtimali oldukça az.
• Generic Alternate MAC/PHY (AMP) teknolojisi mevcut.
• Aygıtların Wi-Fi hızı ile veri aktarması sağlanabiliyor. (802.11 teknolojisi ile)
• Ucuz (hatta ücretsiz denebilir.).
• Enerji tüketimi oldukça az.
• “Enhanced Power Control” özelliği ile, kulaklık ve cep telefonu arasında kablosuz bağlantı kesilmesi durumunu ortadan kaldıracak nitelikte.

Açıklamalara göre; tüm müzik arşivini, DVD’leri, fotoğrafları kablosuz olarak, oldukça kısa bir sürede aktarabileceği belirtiliyor.

Çok değil ama yine de uzun zamandır, özellikle cep telefonu kullanıcıları Bluetooth özelliğini, kulaklıklar aracılığıyla kullanıyor. Mobil aygıtları üzerinden Bluetooth sayesinde müzik dinleyebiliyor, film izleyebiliyorlar. Bu nedenle, Bluetooth’un gün geçtikçe daha da hızlı olması ve kablosuz senkronizenin daha etkili bir şekilde gerçekleşmesi bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Bluetooth teknolojisini geliştiren firmalara göre; Bluetooth, araç kitleri ve cep telefonlerı gibi birçok cihazda gelecek dönem içerisinde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası ve buna bağlı olarak da bluetooth hayatımızda diğer kablosuz teknolojiler kadar önemli.

Özetle, eski versiyon ile sadece rehber bilgileri ve küçük ya da çok küçük boyutlu dosyalar transfer edilebilirken, şimdi versiyon 3 ile multimedya online casino içerikler, video ve müzik dosyaları yüksek hızda gönderip alınabiliyoruz.

Bluetooth 4.0’da Yolda!!

Henüz Bluetooth 3.0″ı bile göremeden, yeni nesil Bluetooth 4.0 protokolüne geçiş için bütün test çalışmaları tamamlandı. Şuan için geçerli sürüm olan Bluetooth 3.0 desteğine bile, çoğu cihazda yer verilmemişken bu sürümün start düğmesine basılmış durumda. Bizim şimdiye kadar bildiğimiz (En azından benim bildiğim 🙂 ) Bluetooth 3.0 destekli tek akıllı telefon Samsung”un Wave modeli. Dizüstü ürünlerde de aman aman yaygınlaştığı söylenemez.

Velhasıl Bluetooth 4.0″ün başlıca özellikleri ise şöyle:
• 24 Mbps”lik transfer hızı
• Gecikme süresinin en aza indirebilme özelliği (üstelik 3ms gibi kısa bir süre)
• Ultra-Düşük güç gereksinimi
• Çoklu sağlayıcı birlikte işlerliği
• AES-128 şifrelemesi
• 100 metre ve üzeri menzil özelliği

Özetleyecek olursak; Veri aktarımı hızında hiçbir değişiklik yok. Sadece harcanan güç miktarı azaltıldı ve AES-128 güvenlik desteği getirildi. Bunlarla birlikte bir de çekim alanın 100 metreye kadar genişletildi. Bluetooth 4.0″da yapılan yeniliklerle, kullanım yerleri bir hayli genişleyecek gibi gözüküyor.

Bluetooth 4.0 destekli ilk cihazların son kullanıcılarla buluşması için öngörülen tarihse, ya bu yılın sonları ya da önümüzdeki yılın ilk çeyreği. Kullanılması düşünülen cihazlar ise şu şekilde: Akıllı cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, akıllı saatler, akıllı kronometreler gibi.. Tabiki bilgisayarlara geçiş süresi diğer cihazlara nazaran biraz daha zaman alacak gibi duruyor.

Böylece; Bluetooth 4.0 teknolojisi için Microsoft, Lenovo, Motorola, Intel ve Nokia gibi firmaların, geliştirecekleri cihazlara Bluetooth 4.0 özelliğini dahil etmelerinin yolu açılmış oldu. 🙂

Çağla Ayvazoğlu
http://caglaayvazoglu.com/

“Bluetooth 3.0 & Bluetooth 4.0” için 4 cevap

 1. 3.0 destekli Wave telefon aldım ama, nimetlerinden faydalanamıyorum..

  Burdan yetkililere seslenmek istiyorum,
  yaygınlaştırın şu mereti 🙂

  1. 3.0′ a bile geçiş yapamazken 4.0 piyasaya sürülecek. Yani anlayacağınız ne 3.0’dan faydalanabildik adam akıllı ne de 4.0’dan faydalanabileceğiz. En azından bu şekilde gözüküyor. 🙂
   Umarım en kısa zamanda bu nimetlerden faydalanırız 🙂

 2. Bluetooth güvenligi hakkında proje ödevim var yardımcı olabilecek arkadaslar simdiden tesekkür ederim…

  -Güvenlik modelleri
  -Yetkilendirme ve Şifreleme
  -Aramalı (dial-up)Ağ profili
  -Lan erişimi
  -Senkronizasyon profili

 3. Arkadaşlar 2.1 bluetooth kulaklıkları 4.0 sürüm İPhone 4s ile kullanabilir miyim? Sürümü 2.1 olan çok güzel ve küçük kulaklıklar var ama uyum sorunu olur diye almıyorum. 3.0 kulaklıklar çıkmaya başladı ama hem kaba hem de ağır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir