Bluetooth

Kablosuz iletişim teknolojisi artık hayatımızın olmazsa olmazı haline geldi. Son hızla gelişen bu teknolojide Bluetooth teknolojisinin yeri oldukça fazla. Daha düne kadar kabloları birbirine girmiş bilgisayar ve parçalarını, artık sadece eski fotoğraflarda görüyoruz.

Bluetooth teknolojisinin de içinde bulunduğu kablosuz teknoloji sayesinde,  bilgisayar gibi birçok cihaz adeta özgürlüğüne kavuşmuştur. Bluetooth, kullanıcılara diğer kablosuz cihazlara göre daha farklı bir seçenek sunmuştur. Bunlar arasında gerek esnekliği, düşük güç gereksinimi, maliyeti gerekse güvenirliği yer alıyor.

Bluetooth’un  Genel Özellikleri

Frekans Aralığı 2.402 – 2.480 gHz
Veri Oranı 1 Mbps
Kanal Band Genişliği 1 mHz
Menzil 10 – 100 metre
Frekans Atlama 1600 kez/sn
Şifreleme 48bit cihaz ID  ve Eo 128bit şifreleme
IEEE Standartları 802.15.1802.15.2802.15.3802.15.4
En fazla veri paket uzunluğu 2.745 bit

Bluetooth’u biraz daha yakından tanıyalım…

Radyo frekansları, uluslararası standartlarla farklı teknolojiler için aralıklara bölünmüştür. Bluetooth cihazları iletişim için; 2.402-2.483 gHz radyo frekans aralığını kullanır.


Peki Bluetooth’un iletişim sağlığından ve güvenliğinden nasıl emin olabiliriz? Bunun için birbiriyle bağlantılı çok fazla metot mevcut.

  • Frekans atlatma: Bu yöntemle, cihazların aynı frekans içinde karşılaşmaması, karşılaşsa da parazitlenmenin en aza indirgenmesi sağlanır. Atanan 79 ayrı frekansı kullanılarak saniyede 1600 atlama ile bu işlemi gerçekleştirir.  Ayrıca; güvenlik açısından dışardan birinin bağlantı frekansını yakalayarak, verilerin çalınmasını bir nebze de olsa engeller.
  • Bağlantı öncesi anlaşma ve 128bit şifreleme tekniği: Bluetooth cihazları sisteme bağlanmadan önce, 128bitlik güvenlik şifresi (pin) istemesi ve yine verilerin de aynı şekilde algoritma kullanarak kodlanması tekniğidir. Böylelikle veri akışı için ve bağlanacak cihazları  kontrolü için güvenlik seviyesi artırılmış olur.

Bluetooth’un şimdilik bilinen tek güvenlik sorunu, herkese açık olması. (Tabi ki kimlik kontrolünün kapatılmadığını varsayarsak.) Gerçi, bunu da çeşitli yöntemlerle en aza indirmek mümkün.

Cep telefonu, yazıcı, klavye, fare, kulaklık, avuç içi bilgisayarları ve daha birçok cihaz artık Bluetooth destekliyor.

Artık kendini her yönden kanıtlamış Bluetooth teknolojisiyle yakında daha çok yerde karşılaşmaya başlayacağız.

Bluetooth’un iletim kanalları ise, uygulama alanına göre full-duplex ve half-duplex’tir. Örnek vermek gerekirse de fare ve bilgisayar arasında half-duplex iletim yeterli olurken, kulaklık ve cep telefonumuz arasındaki iletimin full-duplex olması gerekir.

Unutmadan! Bluetooth’un adı da 10.YY da Danimarka krallarından, Harold Bluetooth’tan geliyor. Logo’su ise, tasarlanırken Rün alfabesi harflerinden “B” ve içinde bir çarpı ile b harfine benzeyen “H” harfinin birleşiminden oluşuyor. Dikkatli bakılırsa, aslında ikisini de görmek mümkün. 🙂

Çağla Ayvazoğlu
http://caglaayvazoglu.com/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir