Homeplug İnternet

Homeplug İnternet, evlerde ve iş yerlerinde İnternet bağlantısını, binaların elektrik kablolarına vererek bina içinde yerel ağ kurulmasına yarayan, IEEE(Institute of Electrical and Electronics Engineers-Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü)’nin protokolleri ile işleyen lexapro dosage bir İnternet hizmetidir. Evlerde ve iş yerlerinde yerel ağ oluşturmak için kablolu ve kablosuz İnternete alternatif olarak kullanılabilecek bir sistemdir. Mevcut elektrik hatlarının veri iletimi için kullanılmasını öngören ve gelişmekte olan bu sistemde değişik veri iletim hızları sunan standartlar mevcuttur.

916_00014
Okumaya devam et “Homeplug İnternet”

Türkiye internet liginde 42. sırada

slow_internet_connection_readerszone1 Mbps (kotasız 🙂 ) adsl bağlantılarla bile büyük işlerin çevrildiği hatta, sadece 2.indirimli tarife saatlerinde 0822 ile başlayan süperonline telefonlarına bağlanabilmenin verdiği mutluluğu bir daha yaşayabilmek için kullanılması gereken 33600 dial-up modemlerin günümüzde hala tatminkar olduğunu düşünürsek aşağıdaki haberin çok da yerinde bir haber olduğunu anlayabiliriz.

“Cisco sponsorluğunda, Oxford Üniversitesi Said İşletme Okulundan MBA öğrencileri ile Oviedo Üniversitesi Uygulamalı Ekonomi Bölümü tarafından gerçekleştirilen ”2009 Geniş bant Kalite Araştırması”nda Türkiye, geniş bant bağlantı kalitesi ve penetrasyon oranı bakımında 66 ülke arasında 42’inci sırada yer aldı. Cisco’dan yapılan yazılı açıklamada yer verilen ve küresel çapta ikinci kez yapılan araştırmaya, bu yıl 24 ülke daha eklenirken 240’ı aşkın ilde geniş bant kalitesi ölçüldü. Okumaya devam et “Türkiye internet liginde 42. sırada”

Kuantum Kriptografi

Kriptoloji, kriptosistem ya da şifre adı verilen bir algoritma kullanılarak bir mesajın sadece anahtar olarak bilinen ek bilgilerle birleştirilip okunmasının sağlanması bilimidir. Bir kriptosisteme güvenli denebilmesi için anahtar olmadan kriptogramın kilidini çözmek imkansız olmalıdır.

Kriptolojide amaç, bilgiyi sadece gerçek alıcıya ulaşabilecek şekilde iletmektir. Modern şifrelerde anahtar diye çağrılan belirli parametrelerin bir kümesi, düzmetin ile birlikte şifreleme algoritmasına ve şifremetin ile birlikte de şifre çözme algoritmasına giriş olarak uygulanır. Şifreli metnin güvenliği tamamen anahtarın gizliliğine bağlıdır. Şifreleme ve şifre çözme algoritmalarının herkese açıklanmasında herhangi bir mahsur bulunmamaktadır.
Anahtar tamamen rasgele seçilen yeterli uzunluktaki bir bit dizisinden oluşur. Anahtar oluşturulduğunda, sonraki iletişim şifreli mesajları herkese açık, kalabalık bir ortamda yapılan bir anons gibi pasif dinlemeye karşı tamamen savunmasız bir kanal üzerinden göndermeyi içerir. Prensip olarak, herhangi bir klasik anahtar dağıtımı meşru kullanıcılar gizlice dinlendiklerinin farkına varmaksızın her zaman pasif olarak dinlenebilir.

Kuantum kriptografi ya da diğer adıyla kuantum anahtar dağıtımı, güvenlik modelinin anahtar yönü olarak matematiğin aksine daha fazla fiziğe güvenmesi bakımından geleneksel kriptografik sistemlerden farklıdır. Okumaya devam et “Kuantum Kriptografi”

Wireless USB

WUSB (Kablosuz USB Teknolojisi)

WUSB (Wireless USB – Kablosuz USB), bilgisayar ve çevre birimlerinin aralarında kısa mesafede, yüksek bant genişliğinde kablosuz USB bağlantısı kurmak amacıyla geliştirilen teknolojidir. USB’nin kurulum kolaylığı sağlaması ve yığın bellekleme, ses v.b. HID(Human Interface Device – İnsan Arayüz Aygıtı) ürünlerini destekleyen geniş yelpaze ürün desteğinin bulunması; USB’yi günümüzde en çok kullanılan ve en başarılı bilgisayar çevre birimi bağlantı yöntemi haline getirmiştir. Bu bağlantıları kablodan bağımsız olarak gerçekleştirebilmek için WUSB uygulaması geliştirilmektedir.

Kablosuz USB (WUSB)’ nin amacı kablolardan bağımsız olarak sunucu ve istemciler arasında USB 2.0 kalitesinde ve hızında veri iletişimi sağlamaktır. Bu amaçla USB 2.0′ da kullanılan kabloların yerini radyo dalgalarının alması ilk etapta önemli bir şekilde güvenlik açığı oluşturmaktadır. Bu nedenle kablosuz USB nin kullanılabilmesi için başka mekanizmalar geliştirilmiştir.
Okumaya devam et “Wireless USB”

Kim Bu Agcilar?

Selam millet,

Bu site nedir, kimdir, niyediri bir iki kelime ile anlatmak istedim. Ben ve arkadaslarim hayatını ağ tasarlamak, kurmak ve sorunları ile uğraşmakla geçiren insanlarız. Sadece bunlarla uğraşmak yetmiyormuş gibi kaşındık 🙂 agcilarin olusturdugu guzel bir blog sitesi oluşturalım dedik.

Şaka bir yana teknolojinin hızına yetişebilmek gerçekten bir savaş. Bizde sürekli bu savaşın içinde araştıran ve yeni şeyler öğrenmekten zevk alan insanlar olarak öğrendiklerimizi başkaları ile paylaşmak istedik ve ortaya “agciyiz.net” çıktı.

Tamamda kim bu agci çocuklar ? 🙂 Okumaya devam et “Kim Bu Agcilar?”

Standartlaşmış Gigabit/10 Gigabit Modül Türleri

X2 Modül Türleri

Bakır ve fiber optik kablo kullanan modüllere aspirin and plavix sahiptir. En fazla çeşitliliğe sahip modüllerden birisidir.

10GBASE-SR (Short Range) X2: Multi mode fiber optik kablo kullanır ve 10,31 Gbit/s ‘a kadar bağlantı hızı destekler. Kullanılan multi mode fiberin türüne bağlı olarak 26 metreyle 300 metre arasında değişen mesafe desteği vardır. Single mode fibere göre daha geniş bir core yapısına sahip olduğu için daha düşük maliyetli konektörler kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca en düşük maliyetli, en az enerji harcayarak ve en küçük modülleri kullanarak iletişimi sağlarlar.

10GBASE-LR (Long Range) X2: Single mode fiber optik kablo kullanır ve desteklediği bağlantı hızı en fazla 10,31 Gbit/s ‘dır. 10 km’lik özel bir ulaşım mesafesine sahip olmasına rağmen, hemen hemen bütün LR modüller paket kaybı yaşanmadan 25 km’ye kadar destek verebilmektedirler.

10GBASE-LRM (Long Reach Multimode) X2 : Multi mode fiber optik kablo kullanır ve 10,31 Gbit/s ‘a kadar bağlantı hızı destekler. LRM mesafe olarak 220m‘ye kadar destekler. Bu etki alanı 10GBASE-LX4 ‘ün sahip olduğu etki alanından bile azdır.

10GBASE-ER (Extended Range) X2 : Single mode fiber optik kablo kullanır ve 10,31 Gbit/s’a kadar bağlantı hızını destekler. 40 km’lik iletim mesafesine sahiptir.

Okumaya devam et “Standartlaşmış Gigabit/10 Gigabit Modül Türleri”

Cisco Network Admission Control (Ağ Erişim Kontrolü)

Cisco Network Admission Control (Ağ Erişim Kontrolü)

Network Admission Control (NAC) kurumlarca belirtilmiş güvenlik ilkelerini tüm ağa yaymak ve bu ilkelere uymayan son kullanıcıların ağa dahil olmasını engellemek/sınırlanmak için üretilmiş bir Cisco çözümüdür. NAC kullanımındaki amaç sadece güvenlik ilkelerine uyan ve giriş izni verilmiş kullanıcıların ağa dahil olmasını sağlamaktır. NAC ile ağ güvenliği 4 aşamada sağlanır:

  • Kimlik Doğrulama
  • Yetkilendirme
  • Güvenlik Taraması
  • İyileştirme

Cisco NAC ürünleri iki kategoriye ayrılır.

1 -) NAC Framework

Cisco ve 75 in üzerinde Cisco partnerlerinin bir platformda birbiriyle uyumlu ve koordineli olarak çalışmasına imkan sağlayan bir frameworktür. Ağdaki Cisco cihazlar ve 3. Parti ürünler ile Cisco NAC Policy Controller vasıtasıyla tüm ağın güvenliğine bir çözüm getirmiş olurlar.

2-) NAC Appliance

Cisco NAC Appliance (eski adıyla Cisco Clean Access) networklerde kurumlara kendi belirlerdikleri kurallar çerçevesinde uç nokta bağlantısı, iyileştime servisi ve kural yönetimi sağlayan bir cihazdır. NAC Appliance ın bir özelliği de Cisco olmayan ağlarda da kullanılabilmesidir.

Okumaya devam et “Cisco Network Admission Control (Ağ Erişim Kontrolü)”

10 GB Ethernet Gigabit Interface Converters (GBICs)

Aşağıdaki tabloda Cisco Cihazlarda kullanılabilen 10 GB Ethernet Gigabit Interface Converter (GBIC) ve özellikleri yer almaktadır.

Özellik

Modül

Kablo Türü Mesafe Konnektör Standart Fiyat
CX4 X2 Modül bakır 15m 802.3ak $600
LRM X2 Modül multi mode

fiber

100m, 220m Dual SC/PC 802.3aq $1500
SR X2

Modül

multi mode

fiber

26m, 33m, 66m, 82m, 300m Dual SC/PC 802.3ae $2000
LX4 X2 Modül multi mode

fiber

240m, 300m Dual SC/PC 802.3ae $3000
LR X2

Modül

single mode

fiber

10 km Dual SC/PC 802.3ae $4000
ER X2

Modül

single mode

fiber

40 km Dual SC/PC 802.3ae $10000

  • LRM X2 ve LX4 X2 modüllerinin mesafelerinde farklılık, farklı core size’lara göre değişiklik göstermesinden kaynaklanmaktadır.
  • 802.3ae standardına göre LR, SR, LX4, ER modülleri için minimum kablo uzunluğu 2m’dir.
  • 802.3ae standardına göre LRM modülü için minimum kablo uzunluğu 0.5 m olmalıdır.
  • ER modülü için ise 20 km’nin altındaki mesafelerde kayıp önleyici bir aparat mevcuttur.

Personal Area Network Teknolojileri

PAN (Personal Area Network )

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, elektronik cihazlar daha küçük boyutlarda, daha ucuza ve daha az enerjiyle çalışacak şekilde imal edilebilmektedir. Bu sayede, günlük yaşamda, kişiler üzerlerinde birden fazla sayıda cihaz taşımakta, iletişimde ve bilgi taşımada büyük kolaylıklara sahip olmaktadır. İletişim teknolojisinin ilerlemesiyle literatüre giren bir kelime olan “Personal Area Network”, yaklaşık 10 metrelik bir alanı kapsayan, kişisel alan kavramıyla kastedilen cihazların birbirlerine bağlanmasıyla oluşturulan ağı tanımlamaktadır. Örneğin; üzerinde saat, çağrı cihazı, cep telefonu, pda, mp3 player ve dizüstü bilgisayar gibi cihazlar taşıyan bir kişi, 5 adet ekran, 3 adet klavye ve 4 adet iletişim cihazı taşıyor demektir. Bu cihazlar arasında uygun bir veri paylaşım ağı kurulduğunda basit anlamda bir PAN kurulmuş olur.

Okumaya devam et “Personal Area Network Teknolojileri”