Çinliler vs. Google

Günümüzde zaten çoğu şey ellerinde plavix olan bu ufak insanları kızdırmamak çoğu zaman en doğru korunma yöntemi sanırım. 🙂 Bu yüzden bu haberi, network yöneticilerini bilinçlendirmek, onları fazla sansürün etkilerinden bir nebze olsun korumak için paylaşmak istedim.

“İnterneti kullanan herkesin abartısız sağ kolu olan arama motoru Google, Çin hükümetiyle sansür ve siber saldırı yüzünden tartışırken, ülkede Goojje adında ve aynen Google’ın grafiklerini kullanan arama motoru açıldı.

Çin cialis and omega 3 ile internet arama motoru Google arasında yaşanan sansür ve siber saldırı krizinin ardından, Çin’de ismi kız kardeş anlamına gelen “ciecie”yi anımsatan “Goojje” adlı bir arama motoru kuruldu. BBC Çince servisinin haberine göre, “Goojje.com” internet arama motoru, Çin yasalarına uygun bir şekilde filtrelenerek hizmet veriyor.Google’a benzer bir tarzda logoya sahip arama motorunun internet sitesinde “Abisi kardeşi için kalıyor ve hala kız kardeşine düşkün” http://accutanegeneric-online.com/ ifadesinin Çincesine yer veriliyor. Öte yandan Reuters, “Goojje”nin Çin’de “ciecie” (kız kardeş) şeklinde anılmasını, Google’ın Çincede telaffuz edilirken “Gıgı” (büyük birader) sesini vermesinden kaynaklandığı şeklinde değerlendiriyor.
Google, yeni kurulan “Goojje” arama motoru hakkında halen bir açıklamada bulunmadı.Çin ile Google arasındaki gerginlik, ABD’nin de Çin’i internet özgürlüğüyle ilgili eleştirmesiyle iki ülke ilişkilerine yansımış accutane tumblr ve ABD-Çin ilişkileri de gerilmişti.”

kaynak :ntvmsnbc

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir