Cisco Aironet Workgroup Bridge (Reverse AP:))

Workgroup Bridge kısaca wireless bir bağlantıyı kablolu bağlantıya çevirerek wireless bağdaştırıcıları olmayan istemcilerin kablosuz olarak sağlanan internet erişiminden faydalanmalarını sağlayan cihazlara denir. Bu normal bir AP olmakla beraber farkı, normal bir AP’den farklı bir şekilde konfigüre edilmiş olmasıdır. Bu şekilde konfigüre edilmiş cihaz artık bir AP değil bir WGB’dir. Bu cihaz internet erişimini wireless arayüzü aracılığıyla herhangi bir access pointten alır ve bu sayede bu cihazın ethernet portuna bağlı olan istemciler internet erişimine sahip olur.

Workgroup köprüler 2.4 GHz de bulunan 11 kanaldan birinde çalşabilir. Bu kanallardan herhangi birini kullanmanın internetin hızı açısından bir farkı olmamakla beraber farklı kanalların kullanılmasının amacı çevrede aynı kanala konfigüre edilmiş cihazlarla girişimi engellemektir.

En son 8.8 yazılım versiyonu ile Workgroup Köprüsü olan tüm access point WGB’ler LEAP,EAP-FAST veya EAP-TLS kimlik doğrulama protokollerini kullanabilir ve herhangi bir ACS (Access Control Server) tarafından kimlik doğrulamasını destekler.  Bu köprülerin kapsama alanı birçok etkene bağlı olarak değişir. Bunlar kullanmak istenen bandwith, anten tipi, anten kablosu boyu ve bağlantı sağlamaya çalışan cihazın özellikleri olarak sıralanabilir. Uygun koşullarda  yaklaşık 90 metrelik bir kapsama alanına sahiptir.

Bu cihazlar da diğer tüm wireless cihazlar gibi 2.4 GHz’de çalışan telsiz telefonlar, düzgün yalıtılamamış mikrodalga fırınlar, ve diğer şirketler tarafından üretilmiş wireless cihazlarla girişime sebep olup sinyal gücünü ve kalitesini yitirebilir. Bunların dışında polis radarları, elektrik motorları ve metal muhafazalar sinyal kalitesini etkileyebilir.

Herhangi bir WGB cihaz üzerindeki WGB yazılımı:

  • 40-bit ve 128-bit WEP ve WPA şifrelemeyi;
  • Anahtar Enkripsiyonu;
  • Mesaj Entegrasyon Kontrolünü (MIC);
  • 802.1x Protokolünü;

destekler.

WGB Köprüsünün her bir Ethernet portu 10 Mbps hızı ve half-duplex bağlantıyı ve kablolu Ethernet segmentinde toplam 8 MAC adresini destekler. Hatta Cisco 1200 serisi access pointler Ethernet tarafında 254 kullanıcıyı destekleyebilir. Ancak bu durumda bağlı olduğu wireless AP’den ağ erişimi sağlayan başka bir istemcinin olmaması gerekir ve sonuçta çok da yüksek hızlı bir internet erişimine sahip olamayacakları için bu cihazın çok fazla kullanıcı tarafından bu şekilde kullanılması tavsiye edilmez. AP1100, AP1130, AP200, AP1240, ve BR1310  WGB modunu destekler. Ancak AP350 ve BR1400 WGB yi desteklemez. GUI ve CLI kullanarak bir Access Point’i Workgroup Köprüsü olarak ayarlamak için gereken konfigürasyon örneğini aşağıdaki linkte görebilirsiniz:

http://www.cisconation.info/en/US/products/hw/wireless/ps430/products_configuration_example09186a00805b9b87.shtml

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir