Ipad'e Karşı Cisco Cius :)

Geçtiğimiz haftanın sonunda Cisco yeni bir ürününü piyasaya tanıttı. Son zamanlarda popülerliği iyice artan tablet piyasasında artık emsallerinin dişli bir rakibi var. Aslında Cisco Ceo’su John Chambers’ın Nisan ayında yaptığı, “Apple’ın ürünleri içerisinde kişisel olarak iş dünyasında da olmasını istediğim tek cihaz IPad” açıklamasından sonra böyle bir gelişme bekliyordum. Nihayet Haziranın 29’unda beklentilerim gerçek oldu.

Cius’un teknik özelliklerine bakıldığında insanın heyecanlanmaması mümkün değil. Fakat Cius’un kişiselden öte iş dünyasına yönelik bir cihaz olması (bu benzerlerine göre pahalı olacak demenin bir başka versiyonu) insanın heyecanının biraz dizginlenmesine neden oluyor 🙂 Cius henüz piyasaya sürülmedi ve birkaç platformda (şanslı) kullanıcıların beğenisine sunuldu. Yapılan açıklamalara göre 2011’in ilk çeyreğinde piyasaya sunulacak. Fakat gerek tanıtımında yapılan sunum, gerekse ürün detaylarında açıklanan özellikler Cius’u diğer alternatiflerine göre ev kullanıcıları için değil iş dünyası için olduğunu açıkça öne koyuyor.

Genel olarak cihazın özelliklerinden bahsedecek olursak, Cius 7 inçlik yüksek çözünürlük destekli bir ekrana sahip, cihazın işlemcisi Intel Atom ve işletim sistemi Google’ın Android işletim sistemi. Burada değinilmesi gereken önemli bir husus Cius’un Android platformunda yapılacak uygulamaları destekleyecek SDK(Software Development Kit) ve API(Application Programing Interface) sinin bulunması. Cius; Bluetooth 3.0, 802.11a/b/g/n Wi-Fi, 3G ve 4G bağlantılarını desteklemekte ve 8 saate varan pil ömrü sunmakta. Bunların bazıları Cius benzeri cihazlarda bulabileceğiniz özellikleri. Cius’u benzerlerinden ayıran özellikleri ise cihazın arka yüzünde 5 mp, ön yüzünde 720p destekli HD kamera bulunması ve bu kameralar vasıtasıyla anında çekilen bir görüntü/videoyu karşı tarafa aktarmakla kalmayıp telepresence yapabilme imkanını da sunması.

Cius Cisco Quad, Show and Share, WebEx gibi Cisco uygulamalarını da desteklemekte ve bu özellikleriyle birlikte bulut uygulamalarına da dahil olabilme imkanı sunmaktadır. Opsiyonel olarak resimde de gördüğünüz gibi sunulan docking istasyonu sayesinde HD ses iletimi desteğini de Cius’ta bulabilirsiniz. Son kullanıcı olarak bizlerin merak ettiği en önemli sorulardan birine de cevap verelim, evet Cius’ta USB girişi bulunmakta 🙂 Cius’un bir Cisco ürünü olması sayesinde gelen güzel bir özelliği de içerisinde Cisco AnyConnect Security VPN client’ını bulundurması.

Buraya kadar Cisco’nun bir satış temsilcisi ya da Cisco’nun sadık hayranlarından biriymiş gibi cihazı size tanıtmaya çalışmış olabilirim.  İş yerimde kullandığım Cisco telefondan memnun olduğum için sanırım bu normal 🙂  Şu andan itibaren yazıma, hergün sabah evinden çıkıp işe giden ve kişisel olarak Cius’u alıp günlük hayatında kullanıp kullanamayacağını merak eden bir vatandaş olarak devam edeceğim. Bu noktada yukarıda bahsettiğim gibi Cius’un daha çok iş/eğitim ortamında kullanılmak için üretilmiş bir cihaz olduğunun bilincindeyim. Zaten Cisco yetkilileri tarafından iPad ile yarış içerisinde bulunulmayacağı açıklaması yapıldı bile. Emsal ürünlerinden iPad’i görüp beğenmiş biri olarak ilk aklıma gelen soru Cius ve iPad kıyaslaması oluyor ki; işte size genel hatlarıyla IPad – Cius karşılaştırması:

Bir kere günlük hayatımda yukarıda bahsettiğim Cisco uygulamalarını kullanmıyorum. Ayrıca iPad’te bulunan son kullanıcılara yönelik uygulamaları aynı ölçekte Cius’ta bulabileceğimi düşünmüyorum(en azından şimdi ve yakın zamanda). Bir de 3G ve 4G desteğinden bahsedilmiş ki  daha uzun süre 4G hizmetini beklemiyoruz zaten 🙂 (Kabul ediyorum bu Cius’un problemi değil bizim  meselemiz 🙂 )

Neyse Cius a dair yapılan övgü ve eleştiriler elbette bunlarla sınırlı değil. Kişisel görüşüm Cius’un kişisel pazarda bir iPad olamayacağı fakat iş dünyasında yeni bir devir başlatabileceği yönünde. Özellikle bir Cisco ürünü olması dolayısıyla iş dünyasında iPad’ten daha fazla tutabilir. Cius; diğer Cisco ürünlerinde olduğu gibi, kaliteli ve türevleri arasında fark edilebilir derecede iyi olacak, fakat yine diğer Cisco ürünleri gibi türevlerinden biraz daha pahalı olacaktır. Elimden geldiğince Cius’u sizlere tanıtmaya çalıştım. Aşağıda Cius’un Cisco tarafından tanıtımının yapıldığı videoları bulabilirsiniz. Şimdilik bu kadar, ürün elimize geçince daha da detaylı bir inceleme ile yine karşınızda olacağız…

Sağlıcakla.
Mehmet Burak Uysal


M

“Ipad'e Karşı Cisco Cius :)” için bir cevap

  1. Cisco gibi bir firmanını Android gibi bir Open Source OS kullanması, ilginç ama aslında biraz da kaçınılmaz olmuş =)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir