Cisco Command Scheduler (Kron)

Sizlere bu ayki yazımda, Cisco cihazlarda ağ yöneticileri için kullanımı işlevsel olarak faydalı olabilecek bir özellik olan Command Scheduler(Kron)’dan bahsetmek istiyorum. Command Scheduler bir takım EXEC modu komutlarını cihazlar üzerinde istenilen aralıklarla veya belirtilen tarihlerde ve saatlerde işletmeye yarayan bir özelliktir. Command Scheduler sayesinde cihazımızın otomatik olarak istediğimiz zamanlarda konfigürasyonunu kaydetmesini veya bir TFTP sunucusuna yedeğini almasını sağlayabiliriz. http://celebrexgeneric-online.org/ Bunun yanısıra, belirtilen aralıklarda cihazımızın dhcp binding veya nat translation tablolarını temizleyebiliriz.

Command Scheduler konfigüre edilirken ilk olarak flagyl dental dose bir kron policy oluşturulur. Oluşturduğumuz kron policy içine, işletmek istediğimiz komutu veya komutları gireriz. kron policy konfigürasyonu aşağıdaki gibidir:

Adım1- Router>enable

Adım2- Router#configure terminal

Adım3- Router(config)#kron policy list list-name

Bu komut sayesinde istenilen isimde kron policy-list oluşturulur.

Adım4- Router(config-kron-policy)#cli command

Bu komut sayesinde işletilmesi istenen komut veya komutlar kron policy-list altına atanır.

kron policy-list oluşturulduktan sonra yapılması gereken kron occurrence oluşturmaktır. kron-occurence önceden oluşturduğumuz bir kron policy-list ve komutlarının ne zaman işletileceğini belirler. kron occurrence konfigürasyonu aşağıdaki gibidir:

Adım1- Router> enable

Adım2- Router# configure terminal

Adım3-Router(config)# kron occurrence occurrence-name [user user] {in
[[numdays:]numhours:]nummin | at hours:min
[[month] day-of-month] [day-of-week]} {oneshot
| recurring}

Burada in sayesinde, yukarıda komutun işletildiği andan itibaren başlamak üzere belirli zaman aralığı kadar süre sonra önceden kron-policy list altında belirlenmiş komutlar işletilir. at sayesinde ise istenilen özel bir tarih veya saatte yine grapefruit interaction with nexium kron-policy list altında belirlenmiş komutlar işletilir. oneshot önceden belirlenmiş komutun yalnızca bir kez recurring ise istenilen zamanlarda tekrar tekrar işletilmesini sağlar.

Adım4- Router(config-kron-occurence)#policy-list list name

İşletilmek istenen policy-list‘i kron-occurence altına atamayı sağlar.

Böylece command schedule konfigürasyonu yapılmış olur. Command Scheduler’da dikkat edilemesi gereken nokta global configuration mode komutlarının işletilemediğidir.
show kron schedule komutuyla önceden belirlediğimiz command schedule’lar hakkındaki bilgileri görebiliriz. Burada inactive olarak gözüken satırlar henüz işletilmemiş olan kron-occurence‘ları gösterir.
Şimdi örnek olarak cihazımızın belli zamanlarda otomatik olarak konfigürasyon dosyalasını nsaıl kaydedebileceğini ve TFTP’ye yedeğini nasıl alabileceğini gösteren bir uygulama yapalım:

side effects when you stop taking lexapro

Agciyiz>enable
Agciyiz#configure terminal
Agciyiz(config)#kron policy-list AGCIYIZ
Agciyiz(config-kron-policy)#cli write
Agciyiz(config-kron-policy)#cli show run | redirect tftp://10.0.0.1/Agciyiz_backup
Agciyiz(config-kron-policy)#exit
Agciyiz(config)#kron occurence BACK_UP at 22:00 Sun recurring
Agciyiz(config-kron-occurence)#policy-list AGCIYIZ
Agciyiz(config-kron-occurence)#exit

Böylece cihazmızın her pazar gecesi saat 22:00’de otomatik olarak konfigürasyonunu kaydetmesini ve TFTP’ye yedeğini almasını almasını sağlayan command schedule oluşturulmuş olur.

Dökümana pdf olarak ulaşmak için Command Scheduler‘ı tıklayınız.

Taner KOÇ

“Cisco Command Scheduler (Kron)” için bir cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir