Cisco DHCP Sunucusunda Ip Rezervasyonu

Cisco routerlarda DHCP özelliği kullanılarak belli bir network’e ip dağıtıldığını bir önceki dökümanda gördük. Bu yazıda ise DHCP’den dağıtılan ip aralığında veya direk olarak belli bir istemci için ip rezervasyonu yapılmasını göreceğiz. Bu işlemi yapabilmek için bize sadece istemci bilgisayarın mac adresini bilmek ve atayacağımız ip adresine karar vermek yeterlidir.

Bu işlem de normal DHCP den ip dağıtmak kadar kolaydır. Aşağıdaki konfigurasyonda bunun nasıl yapıldığını göreceğiz. Eğer daha önceden tanımlanan bir DHCP pool içinden ip rezervasyonu yapılacaksa sadece istemcinin mac adresini ve alacağı ip adresini belirtmek yeterlidir. Aksi durumlarda ise sanki yeni bir pool tanımlıyor gibi işlem yapıp daha sonra mac adresi ile statik ip atanır. Yani, önceden tanımlı bir DHCP pool yoksa statik ip atayacağımız istemci için ayrı default-route, domain-name, dns-server, netbios-name-server gibi parametrelerin girilmesi gerekir. Daha sonra mac ve ip atanması ile rezervasyon gerçekleştirilir.

Şimdi konfigürasyona bakalım. Öncelikle global conf modda istemci için ayrı bir DHCP pool oluşturulur.

Router(config)#ip dhcp pool mustafa

Daha sonra istemcini ip ve mac adresleri aşağıdaki gibi girilir.

Router(dhcp-config)#host 192.168.1.59 255.255.255.0 // istemcinin ip adresi
Router(dhcp-config)#client-identifier 0100.0e7b.9c28.e6 // istemcinin mac adresi

Burada önemli olan, mac adresinin başına 01 yazılmasıdır. Daha sonra mac adresi örnekte olduğu gibi yazılır.

Bu şekilde DHCP pool’dan belli bir istemci için ip rezervasyonu yapılabilir. Dolayısıyla bu istemci, süresi dolana kadar bu network’de kendisi için ayrılmış ip’yi kullanır.

Daha sonra Cisco cihaz üzerinde ip rezervasyonu yapılmış ya da otomatik ip almış olan istemciler görüntülenebilir.

Router#sh ip dhcp binding

Bu komutla beraber istemcini ip ve mac adresleri ayrıca ip’nin ayırtma süresi görülebilir.

Ek bir ayrıntı olarak, atayacağımız ip DHCP pool içinde excluded-address kapsamında da olabilir. Bu durumda da atayacağımız ip geçerli olur. Ve istemci o pool için tanımlanmış tüm parametreleri alır.

Yukarıda anlatılan konfigürasyonda kısaca, ip rezervasyonu için yeni bir DHCP pool açıp, istemcinin ip ve mac adreslerinin girilmesi ile ip rezervasyonu yapılabilir, ya da direk olarak istemci için  tüm DHCP pool parametreleri elle girilerek daha sonra mac ve ip adresi ile rezervasyon gerçekleştirilebilir.

Mustafa Ünaldı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir