Cisco IOS’ta reload komutları

Merhabalar, bu yazımda size Cisco IOS üzerinde kullanabileceğimiz reload komutlarını ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Network ile ilgilenen neredeyse herkes bu komuttan haberdardır ve hayatlarının bir anında bu komutu kullanmıştır diye düşünüyorum 🙂 Bu komutun detaylarına girdiğimizde gerçekten de çok yararlı ve yeri geldiğinde hayat kurtarabilecek özelliklerinin olduğunu söyleyebilirim.

Ben bu yazıyı hazırlarken IOS 12.4 yüklü Cisco 2800 serisi bir router kullandım. Bazı reload komutları (/verify, /noverify, warm) 12.3 versiyonu öncesinde bulunmamakta; bu durumu da önceden belirtmek isterim. İlk olarak privileged exec mode (enable komutunu yazdıktan sonra karşımıza çıkan kısım)’da “reload ?” komutunu yazdığımızda karşımıza reload seçenekleri çıkar.
Bu modda direkt reload komutunu yazarsak cihaz varsayılan ayarlarda kendini yeniden başlatır. Şimdi sırasıyla diğer seçeneklere bakalım.

1. reload /verify – /noverify: reload /verify” komutunu yazdığımızda cihaz reload etmeden önce üzerindeki IOS imajının sağlam olup olmadığını, herhangi bir bozulmaya uğrayıp uğramadığını kontrol eder. Bu sayede cihazda IOS’taki bir sorundan kaynaklanabilecek sorunlar önceden tespit edilerek gerekli önlemler alınabilir.
Eğer cihazın her reload edişinde IOS’u kontrol etmesini istersek de global konfigürasyon modunda “file verify auto” komutunu uygulayabiliriz.
“reload /noverify” komutu ise adından da anlaşılabileceği üzere cihazın IOS imajını denetlemeden reload etmesini sağlar.

2. reload LINE: Bu komutla da reload sebebini belirterek cihazın kendisini yeniden başlatmasını sağlayabiliriz.
3.reload at: Bu komutla cihazın ne zaman reload edileceğini ay, gün, saat olarak belirleyebiliriz. Komut “reload | hh:mm |month | day” şeklinde yazılır. Bu komutu uygulayabilmemiz için öncelikle cihazın tarih ayarlarını yapmamız gerekir. Aşağıda örnek olarak 20 ağustos saat 16.30’da bir reload belirliyorum.
Burada dikkat etmemiz etmemiz gereken bir durum da reload tarihinin reload komutunu yazdığımız günden en fazla 24 gün sonra olmasıdır. Daha ileri bir tarih için bu komutu kullanamayız.

4.reload in: Bu komutla ise cihazı belirlediğimiz bir süre sonrasında reload edebiliriz. Komut reload mm | hh:mm formatında yazılır. Bu komutta da dikkat etmemiz gereken şey ise belirlediğimiz sürenin 596 saat 31 dakikayı geçmemesidir.

5. reload warm (warm reboot): Bu komut IOS 12.3’den sonra mevcut olan çok yararlı ve reload zamanını fark edilir bir şekilde düşüren bir özelliktir. Bu komut kullanıldığında cihaz reload ederken flash’ında bulunan IOS imajını RAM’e yüklemek yerine daha önceki reload’da RAM’e kaydedilmiş IOS imajını kullanır. Bu durum ROM propecia weight gain monitor mode (ROMMON)’un devre dışı bırakılarak çok daha hızlı bir reload gerçekleştirilmesi anlamına gelir. Warm reboot’u gerçekleştirmek için öncelikle router’da bazı konfigürasyonlar yapılmalıdır. Warm reboot’u aktive etmek için aşağıdaki komutlar kullanılır:
Yukarıdaki warm-reboot seçeneklerini teker teker açıklamak gerekirse:
count: İki cold reboot arasında izin verilen maksimum warm reboot sayısını belirtir. Bu sayı maksimum 50, varsayılan olarak 5’tir
uptime: Konfigürasyon yapıldıktan sonra warm reboot’un gerçekleşmesi için gereken minimum süreyi belirtir. Eğer sistem belirlenen zamandan önce çökerse warm reboot gerçekleşmez. Bu süre maksimum 120 dakika, varsayılan olarak 5 dakikadır.
Bunun yanında warm-reboot aktive edildikten sonra bir sonraki cold reboot’a kadar aktif olmaz çünkü öncelikle IOS imajının bir kopyasının alınması gerekir. “show warm-reboot” komutuyla da yapılandırılan warm-reboot’un bilgileri görülebilir.
Warm reboot aktive edildikten sonra “reload warm” komutuyla işlem gerçekleştirilir. Bu komutun yanına “in-at” komutlarını da kullanabiliriz. Kendi cihazım üzerinde yaptığım ölçümlere göre warm reload aktive edildiğinde 56 saniye, normal reload’da ise 2 dakika 26 saniye de cihaz kendini yeniden başlatmıştır. Arada bayağı bir fark var doğrusu 🙂

6. reload cancel: http://accutanegeneric-online.com/ Bu komut da adından anlaşılacağı üzere daha önceden belirlenmiş reload’ları iptal eder. Ayrıca show reload komutunu kullanarak planlanmış reload’ları görme imkanına sahibi oluruz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere; kendinize iyi bakın 🙂

Murat Akdağ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir