Cisco IOU

Uzun süredir yoğunluk sebebiyle yazı yazamadım, Yeni Zelanda projesi bitti ve başka bir proje için apar topar Gana’ya geldim. Burda bazı işlerin halledilmesini beklerken sonunda zaman bulup bir şeyler yazma şansım oldu.. Neyse, işin hikaye kısmı geçip konuya gelelim.

Size Cisco IOU’dan bahsedeceğim. Daha önceki yazımda CCIE için GNS3 labı nasıl yapılır bunu açıklamıştım. Fakat GNS3 için sağlam bir bilgisayara ihtiyacınız var ve zaman zaman GNS3’ün verdiği hatalar, pinglerin kimi zaman gitmemesi gibi ilginç sorunlarla karşı karşıya kalmanız biraz canınızı sıkacaktır. Cisco Unix(Solaris) üzerinde çalışan IOU hem çok az miktarda sistem gereksinimine sahip hem de GNS3 te yapamadığımız bir çok işlemlemi yapmamızı sağlıyor. Hemen hemen bütün CCIE labını bu sistemde kurmanız mümkün.  Aşağıdaki linkte Cisco Store’dan bu ürünü kiralayabilirsiniz.

https://learningnetworkstore.cisco.com/market/prod/listSubCatLearnLab.se.work?TRGT=85&/nxt/rcrs/=2559

Tabiki bazı yerlerde IOU’yu live CD olarak bulmanız mümkün, fakat lisanslı olarak Live CD’nin satılıp satılmadığını bilmiyorum. Çalıştırması ise inanılmaz basit,  tek yapmanız gereken oluşturduğunuz bir sanal bilgisayarı bu CD den başlatmak. Tüm INE labını kurmak için 512-1024Mb arası bir ram yeterli.

Buglara gelecek olursak şimdiye kadar tek sorunumu L2 ve L3 etherchannel yapılandırmalarında yaşadım, konfigurasyonu yapmama rağmen çalışmadı. Biraz araştırdıktan sonra bunun bug olduğunu öğrendim, açıkcası gözüme başka bir bug çarpmadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir