Cisco Router'a rommon'da tftpdnld komutu ile ios atmak

Merhabalar, sayfayı açıp Cisco IOS üzerinde DHCP adres rezervasyonu yazısı için bir kaç ekran çıktısı alayım derken elime aldığım c2621 serisi routerdaki ios’un silinmiş olduğunu fark ettim. Bunun üzerine hadi hazır elim değmişken birde Cisco routerlarda rommon da tftpdnld komutu ile tftpden nasıl ios alınır onu anlatayım dedim. Eğer bir switchin üzerindeki ios’u kazayla silerseniz xmodem ile konsol kablosu üzerinden ios atmak için saatlerce beklemeniz gerekiyor. Hele ki herhangi bir noktada çalışan bir switchde ios upgrade’i sırasında bir hata yaptıysanız başınız büyük dertte demektir:) Neyse ki routerlarda tftpdnld komutu sayesinde routerin Ethernet bağlantısı üzerinden rahatlıkla ios atabiliyorsunuz.

İşlemi gerçekleştirmek aslında çok kolay, yapılacakları kısaca özetleyecek olursak; Routerin Fa0/0 portunu bilgisayarıma cross kablo ile bağladıktan sonra bilgisayarıma 10.0.0.3 ip adresini verdim ve aynı bilgisayarda tftp’yi aktifleştirdim routerı açtıktan sonra yaptıklarım ise aşağıdaki videoda görünmektedir.

Rommon’da tftdnld komutu ile ios atarken videoda kullandığım paremetreler dışında parametre de bulunmaktadır. Bu değişkenlerin bazıları zorunlu bazıları ise opsiyoneldir.

 1. Gerekli değişkenler
 2. IP_ADDRESS: Routerın IP adresi
  IP_SUBNET_MASK: Subnet Mask
  DEFAULT_GATEWAY: Networkün var sayılan ağ geçidi
  TFTP_SERVER: TFTP sunucusunun ip adresi
  TFTP_FILE: TFTP den çekilecek ios

 3. Opsiyonel değişkenler
 4. TFTP_VERBOSE: Yazma ayarı. 0=quiet, 1=progress(default), 2=verbose
  TFTP_RETRY_COUNT: Tekrar deneme sayısı (default=7)
  TFTP_TIMEOUT: Timeout süresi (default=7200)
  TFTP_CHECKSUM: İmajı alırken checksum testi yapar, 0=no, 1=yes (default=1)

Videoda girdiğim değerler şöyledir;

rommon 1 > IP_ADDRESS=10.0.0.1
rommon 2 > IP_SUBNET_MASK=255.255.255.0
rommon 3 > DEFAULT_GATEWAY=10.0.0.254
rommon 4 > TFTP_SERVER=10.0.0.3
rommon 5 > TFTP_FILE=atilacakios.bin
rommon 6 > tftpdnld
rommon 7 > boot

“Cisco Router'a rommon'da tftpdnld komutu ile ios atmak” için 2 cevap

 1. Selam eline sağlık cok yararlı , bu işlemi daha önce denemedim ama bir soru sormak istiyorum bu şekilde bütün cisco routerlara ios yüklenebnilrmi. yani bir tane cross kablo bir ucu fa0/0 bağlı routerda diğeri benim bilgisayrımın ethernet kartına bağlı olacak. yani routera rommon 1 > IP_ADDRESS=10.0.0.1 burda routera ip verirkrn fa0/0 girmiyoruzki yanifa0/0 ip vermiyoruz nasıl oluyorda fa0/0 layer 3 seviysinde işlem yapıyor ip si yokken.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir