Cisco Switchler Üzerinde Uplinkfast ve Backbonefast Özelliği

İkinci katmanda çalışan Spanning-tree protokolü döngüleri (loop) engellemek için geliştirilmiş bir protokoldür. Yedeklilik olduğu durumlarda bazı portları bloklayarak bu döngüler STP tarafından engellenir. Herhangi bir link gittiğinde ise bloklanmış portlar açılarak, yeni yol BPDU paketleri sayesinde tekrardan belirlenir. Bu olay biraz vakit almakta ve istenmeyen bir down süresi oluşturur. Bu sorunun çözümünde Uplinkfast ve Backbonefast özellikleri devreye girer.

Uplinkfast ve Backbonefast özellikleri, düşen bağlantıların yedeklerinin minimum sürede devreye alınmasına yarayan Cisco’nun geliştirdiği özelliklerdir. Adından da anlaşıldığı üzere bu özellikler ağın backbone yani omurgasında ve access switchlere giden uplink bağlantılarının yedek yol bulması sırasındaki işlemleri hızlandırır.

Backbone fast özelliğini bir örnek üzerinden anlatabilmek için 3 cihaz full mesh topoloji ile bağlı düşünelim. Spanning tree sonucunda root olan cihaz’la bağlantısı kopan cihaz artık kendini root cihaz olarak ilan edecek ve kendi BPDU paketlerini göndermeye başlayacaktır. Gönderdiği bu inferior BPDU paketleri diğer cihazın designated portuna geleceği için spanning tree algoritmasına göre belirli bir süre (max_age) sonra işleme alınır. Fakat Backbone fast özelliği sayesinde bu cihaz ilk inferior BPDU paketini alır almaz tekrardan designated portlarını ve root portu belirler.

Bu işlem için de RLQ (Root Link Query) request paketi kullanılır. RLQ non-designated port üzerinde root switch erisimini ping gibi test etmek için kullanılır. Buna karşılık root cihazdan RLQ response paketi gelir. Bağlantısı gitmiş olan cihaz kendininkinden daha iyi bir BPDU değerine sahip paketi alır ve böylece alternatif yoldan root’a yeniden bağlantısı gerçekleşir. Yani backbonefast özelliği normal spanning tree algoritmasına ek olarak gönderilen inferior BPDU paketlerinden sonra max_age süresinin dolmasını beklemeden hemen alternatif yol belirleme şeklinde olur. Bu özellik bağlantısı giden cihazın down kalma süresini azaltır. Cisco cihazlarda bu bekleme süresi defaultta 20 saniyedir.

Backbone fast özelliği Cisco 2950,2960, 3550,3560, 4000, 4500, 5500, 6500 serilerinde uygun IOS’larda bulunmaktadır. Backbonefast özelliği cihazlarda default olarak disable durumda gelir. Backbonefast konfigürasyonu aşağıdaki gibidir.

Switch# configure terminal
Switch(config)# spanning-tree backbonefast
Switch(config)# end
Switch#

Ayrıca backbonefast durumunu görüntülenmesi için aşağıdaki komut kullanılır.
Switch# sh spanning-tree backbonefast

Uplinkfast özelliği ise yedekli uplinklerin olduğu network’de switchlerden birisi uplinklerinden herhangi birinin down olduğunu sezdiği anda spanning tree algoritmasına göre beklenmesi gereken zaman dolmadan hemen diğer uplinkinden paketleri göndermeye başlar. Yani bloklanmış uplink portunun hemen iletime geçmesi sağlanır. Bloklanmış portun hattı dinleyip tekrardan spanning tree bilgileri öğrenmesinini beklemeden paketler buradan gönderirlir. Yani root ile olan bağlantısı koptuğu anda derhal diğer uplinkinden root’a ulaşır. Bu şekilde spanning-tree algoraitmasının o bağlantının down olduğunu anlaması için geçecek olan zamandan kazanç olur. Unutulmamalıdır ki uplinkfast özelliği adından da anlaşılacağı üzere sadece uplink bağlantıları için geçerlidir. Uplinkfast konfigürasyonu aşağıdaki gibidir.

Switch# configure terminal
Switch(config)# spanning-tree uplinkfast
Switch(config)# end
Switch#

Ayrıca uplinkfast durumunu görüntülenmesi için aşağıdaki komut kullanılabilir.
Switch# sh spanning-tree uplinkfast

Bu iki özellikte devreye alındıgında standart STP ile oluşacak gecikmece süreleri ciddi anlamda geri çekilmektedir. Hatta yaptığımız bir testte 2 saniye gibi bir sürede yedek linke geçildiği gözlemlenmiştir. Gerçi bunlarla uğraşmadan  bu özellikleri defaultta barındırına RSTP’de kullanılabilir 🙂

Görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir