Configuration Partitioning

Merhaba,

Bu yazıda son çıkan “Yapılandırma Sınıfı Performans Geliştirme Özellikleri”nden biri olan “Configuration Partitioning”den (Yapılandırma Bölümlendirme) bahsedeceğim.

“Configuration Partitioning” özelliği running-configuration’a modülerizasyon desteğiyle istenilen bilgilere parçalı erişim sağlar. Bu özellik destekleyen Cisco IOS’larında varsayılan olarak etkindir.

Biraz açıklamak gerekirse; normalde show running-config komutu çalıştırıldığında cihazın yapılandırmasının tamamına ulaşılır. Ancak “Configuration Partitioning“ etkinleştirildiğinde sistem sadece istenilen parçanın görüntülenmesi için mevcut yapılandırmayı gruplara ayırır. Bu özellik büyük şase, karışık ve uzun yapılandırması olan cihazlarda performansı ciddi ölçüde arttırır. Çünkü çalışan yapılandırmanın tamamını işlemektense sadece istenilen bölüm ekrana yansıtılır.

“Configuration Partitioning” özelliğini verimli kullanabilmek için config dosyalarının çalışma prensiplerinin anlaşılması gerekir.

Bilindiği gibi cihaz açıldığında startup-config dosyasındaki veriler running-config’e aktarılarak cihazın çalışır durum yapılandırılması belirlenmiş olur. CLI’dan yapılan değişiklikler ise copy running-configuration startup-configuration komutuyla ya da daha pratik haliyle write komutuyla kalıcı hafızadaki yerini almış olur.

Cisco IOS yazılımında yapılandırma verileri her bir bileşenin kendi bünyesinde depolanır. Global Configuration bilgisi edinmek için IOS yazılımı her bir bileşeni tarayarak dağılmış bilgileri toplar. Biz show running-config komutunu çalıştırılarak “global configuration”ı görmek istediğimizde yukarıdaki işlemler gerçekleştirilir, bu da komutla görüntüleme arasında geçen süreyi belirler.

“Configuration Partitioning” özelliği, sadece istenilen bileşenlerin sıralanması metodunu kullanarak sistemin cevap süresini kısaltır. Bu özellik etkinleştirildiğinde sistem sanal bir running config dosyası üretmek için yukarıda belirtilen yapılandırma dosyasını bölümlere ayırır. Artık show running-config partition komutu kullanıldığında sanal kısımdaki sadece istenilen bölüm görüntülenmiş olur.

Bu komutun parametreleri aşağıda sıralanmıştır.

“Configuration Partitioning”i devre dışı bırakmak için global configuration mode’da no parser config partition komutu girmek yeterlidir.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

İsmet Burak Atakanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir