DDNS – Dinamik DNS

Bir çok internet kullanıcısı ya adsl için başvuru yaparlarken ek olarak bir para ödememek için ya da üniversite kampüslerinde ve büyük kuruluşlarda bulunmadıklarından statik unique bir ip adresine sahip olamamaktadırlar. Bu kullanıcılar statik ip’ye sahip olsalardı neler yapabilirlerdi? Bu konudan biraz bahsetmek gerekirse statik ip’ye sahip olan bir kullanıcı bant genişliğini de göz önünde bulundurarak bir web sunucusu kurabilir, ftp sunucusu kurabilir, sıklıkla değişen dinamik ip adresine sahip olunduğunda değişimi takip etmenin verdiği zorluğun aksine statik ip adresi sayesinde kolayca kendi bilgisayarına remote access sağlayabilir, yine bant genişliğine bağlı olarak bir medya sunucusu kurup uzaktan müzik dinleyebilir film izleyebilir. Bu ve bunun gibi bir çok işlemi her seferinde değişen ip’yi takip etme zorluğunu yaşamayarak yapabilir.

Biraz DNS kavramını açıklamak gerekirse internette alan adı-IP ve IP-alan adı dönüşümlerini gerçekleştiren bir sistemdir. DNS ve DNS sunucuları hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz. Hemen peki bu dinamik DNS de nereden çıktı diyeceksiniz. Dinamik DNS aslında az önce de açıklamış olduğum bir çok uygulamayı değişen ip adresini takip etmeden ilgili bilgisayara veya sunucuya alan adı ile ulaşmamızı sağlayacak. Sonuç olarak kullanıcı kendine ait olan bir alan adı ile değişen ip adreslerinden etkilenmeyerek bu sistem sayesinde istediği yerden her zaman bu alan adı ile sunucularına ve bilgisayarlarına çeşitli amaçlar için ulaşabilecek. Aslında mantık çok basit evde bilgisayarınızın bağlı olduğu modemdeki ufak bir yazılım sayesinde, modemimiz ip adresimiz değiştiği zaman yeni ip adresini dns sağlayıcımıza bildiriyor. Bu özellik sayesinde de uzaktan bilgisayarına veya sunucusuna erişmek isteyen kullanıcı DNS sağlayıcısı gerekli güncellemeyi yaptığından dolayı ip adresi değişiminden etkilenmeyerek kaynaklarına, ağına alan adı ile erişebiliyor.

Peki dinamik DNS kullanabilmek için yapmamız gereken ayarlar neler ondan bahsedelim. İlk önce internette ücretsiz olarak Dynamic DNS hesabı açabileceğimiz DynDNS sitesine giriyoruz. Ana sayfadaki Create hostname’e tıklıyor gelen sayfadaki bilgileri istediğimiz şekilde doldurarak alan adımızı ücretsiz bir şekilde alıyoruz. Daha sonra ise üye olup bu siteden oluşturduğumuz alan adımızı ve hesap bilgilerimizi modemimizin DDNS bölümüne yazıyoruz ve DDNS’i aktif hale getiriyoruz.Benim evimde kullandığım modemki DDNS bölümü aşağıdaki şekilde.

Bu işlemi yaptıktan sonra demin de söylediğim gibi modemimizdeki yazılım DNS sağlayıcımıza bu ip adresimiz değiştiğinde bildirecektir. Yine kullandığınız modemden ilgili port yönlendirmelerini yaptıktan sonra sunucularda ve bilgisayarlarda bir çok işlemi kolayca yapabiliriz. Modeminde DDNS bölümü olmayanlar içinse bilgisayarımaza kuracağımız DynDNS client tool ile de güncelleme işlemi yapılabilmektedir.

Esen kalın:)

Enver Enis Güngör
http://www.enisgungor.com

“DDNS – Dinamik DNS” için bir cevap

  1. Merhaba,

    Artık Türkiye’nin de dinamik dns hizmeti veren sitesi var.
    Üstelik tamamen Türkçe ve ÜCRETSİZ.

    Bloklama yok geçerli olma süresi 5 saniye olması ( dyndns de 60 saniyedir ) gibi üstün özellikleri var.

    Bir deneyin derim .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir