Diğer CCNA Sertifikaları

CCNA aşamasında daha spesifik teknolojilere yönelik sertifikalar da edinmek mümkün. Ancak bu sertifikalara sahip olabilmenin önkoşulu gerçerli bir CCNA sertifikasına sahip olmak. Bu serifikaları şu şekilde sıralayabiliriz:

CCNA Security

CCNA Security güvenlik çözümlerine yönelik uzmanlaşmak isteyenler için hazırlanmış. Altyapının güvenliğini sağlamak, networke yönelik tehditleri ve networkün zayıf taraflarını ortaya çıkarıp gidermek bu sertifikasyonun temel konseptini oluşturuyor. Bu sertifikayı almaya hak kazananların geliştirdikleri yetenekler kurulum, sorun giderme, network cihazlarının izlenmesi ağda birleşikliği ve kullanılabilirliği arttırma olarak sıralanabilir.

Bu sertifikayı almak için IINS 640-553 (Implementing Cisco IOS Network Security) sınavını başarıyla geçmek gerekmektedir.

CCNA Voice

Cisco CCNA Voice sertifikası Voice alanında çalışmak ve yeteneklerini geliştirmek isteyenler için hazırlanmış. IP PBX, IP telefon, arama kontrolü ve voicemail çözümleri bu sertifikasyonun alanını oluşturuyor.

CCNA Voice sertifikası 640-460 IUC (Implementing Cisco IOS Unified Communications) ya da 642-436 CVOICE (Cisco Voice Over IP) sınavlarının geçilmesiyle elde edilebiliyor.

CCNA Wireless

CCNA Wireless sertifikasyonu wirelass LAN’ların yönetim yeteneklerinin kazandırılmasına yönelik olarak hazırlanmış. Bu sertifika kapsam olarak Cisco Birleştirilmiş Wireless Ağ Temelleri’nin uygulanması ile ilgilenenler için.

CCNA Wireless Sertifikasyonunu almaya hak kazananlar Wireless LAN’ların konfigürasyonu, uygulanması ve destek sağlanması alanında yetkin sayılıyor.

Wireless sertifikası 640-721 IUWNE (Implementing Cisco Unified Wireless Networking Essentials) sınavının geçilmesi ile beraber alınabiliyor .

CCNA Service Provider Operations (SP Operations)

CCNA Service Provider Operations sertifikasyonunun temel amacı IP NGN (Next Generation Network) çekirdek network altyapısı hakkında katılımcıların temel bir bilgi sahibi olmalarını ve bununla ilgili sorunların çözümünde etkili olmalarını sağlamak.

Bu sertifika 640-822 ICND1 (Interconnecting Cisco Networking Devices Part 1 (ICND1) ve 640-760 SSPO (Supporting Cisco Service Provider IP NGN Operations (SSPO) ) ya da 640-760 SSPO (Supporting Cisco Service Provider IP NGN Operations (SSPO) ) sınavlarının geçilmesi ile alınır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir