DLNA (Digital Living Network Alliance)

Merhabalar, bu ilk yazımda sizlere DLNA’yi ve çalışma yapısını anlatmaya çalışacağım.

DLNA (Digital Living Network Alliance) 2003 yılında Sony şirketi tarafından temelleri atılan bir ticaret organizasyonudur. Bu organizasyonun amacı dijital medya içeriklerinin üretici markasından bağımsız bir şekilde bilgisayarlar, akıllı telefonlar, kameralar gibi multimedya  araçları arasında paylaşılabilmesi ve oynatılabilmesi için standart bir protokol geliştirmek olarak tanımlanabilir. DLNA organizasyonunun Sony’nin dışında Samsung, Nokia, LG, Microsoft, HTC, Motorola, Asus, Zyxel gibi alanının dev şirketleri olmak üzere 230’dan fazla üyesi bulunmaktadır. Bizim için sevindirici bir durum olarak Türk firmalarından Arçelik ve Vestel de bu organizasyonun üyesidir. Sektörünün en büyük şirketlerinden olan Apple ise bu organizasyona katılmama kararı almıştır ve kendi ürünleri arasındaki senkronizasyonu sağlamak amacıyla DLNA benzeri Airplay adında bir teknoloji geliştirmiştir. 2010 yılının sonu itibariyle piyasada 440 milyondan fazla DLNA sertifikalı cihaz olduğu belirtilmektedir. Günümüzde bu sayının 500 milyonu geçtiğini söylemek pek de hayal ürünü olmaz. Çoğumuz farkında olmasa bile her birimiz büyük ihtimal en az bir tane DLNA sertifikalı cihaz kullanıyoruzdur. Örneğin Sony Play Station 3, Sony, Samsung, HTC markalı pek çok akıllı telefon, Canon marka kameralar DLNA sertifikasına sahiptir. Eğer atmadıysanız yukarıda saydığım marka akıllı telefonlarınızın çoğunun kutusunda DLNA Certified yazısını görebilirsiniz 🙂 Ürününüzün DLNA uyumlu olup olmadığını http://www.dlna.org/consumer-home/look-for-dlna/product-search adresinden de kontrol edebilirsiniz. 

DLNA ağını bir ev bulutu olarak düşünebiliriz. Örneğin odamızda bulunan  bilgisayarımızdaki bir blu-ray filmi salonumuzdaki dev ekran televizyonumuzda izleyebiliriz; akıllı telefonumuzla çektiğimiz fotoğrafları bilgisayarımızdan görüntüleyebilir ya da yazıcımızdan çıktısını alabiliriz veya bilgisayarımızdaki şarkıları yatağımızda uykuya dalmadan önce mp3 oynatıcımızla dinleyebiliriz 🙂 Bunun için tabii ki evimizde kablolu ya da kablosuz bir ağ bulunması gerekir. DLNA, IP bazlı Ethernet, Wi-Fi 802.11 (a,b,g,n) gibi günümüzde neredeyse bütün evlerde kullanılan teknolojileri desteklemektedir. DLNA uyumlu cihazları 3 ana kısma ayırmak mümkündür; Ev ağı cihazları (medya sunucuları, televizyonlar,oyun  konsolları vb.), mobil cihazlar (akıllı telefonlar, tabletler) ve altyapı cihazları (router ve hublar, wireless access pointler). DLNA uyumlu cihazlar JPEG, GIF, PNG, MP3, AAC, MPEG4 gibi popüler medya formatlarının çoğunu da desteklemektedirler.

İşin biraz daha teknik kısmına girmemiz gerekirse DLNA cihazları birbileri  arasındaki bağlantıyı Universal Plug and Play (UPnP ) teknolojisi ile sağlamaktadır. UPnP kısaca ortak bir ağa bağlı  kişisel bilgisayar, akıllı telefon, router, wireless access point  gibi cihazların birbirlerini ağ üzerinde görerek senkronizasyon gerçekleştirmesini ve aralarında medya içeriklerini aktarmasını sağlayan bir ağ protokolleri bütünü olarak tanımlanabilir. UPnP teknolojisi IP temelli pek çok cihazda çalışmaktadır. UPnP cihazlar üzerinde herhangi bir konfigürasyon yapılmasına gerek yoktur. Üreticisi ne olursa olsun bu cihazlar ağa katılır, otomatik olarak IP adresi alır, kendi ismini ağ üzerindeki diğer uyumlu cihazlara duyurur ve ağdaki diğer cihazları da keşfederek kendini mevcut ağa dahil eder. UPnP, UDP 1900 ve TCP 2869 port’larını kullanır. Sonuç olarak piyasadaki neredeyse bütün büyük firmaların desteğini alan DLNA’in gelecekte çok daha fazla kullanım alanı bulacağını düşünüyorum. Akıllı telefonların, tabletlerin, LED-LCD televizyonların fiyatlarının da çoğu insan tarafından alınabilecek seviyeye indiğini düşünürsek yakın zaman içinde  insanlar bu tip cihazları alarak evinde bir multimedya bulutu oluşturabilecek ve oturdukları yerden istedikleri içeriğe ulaşma imkanına kavuşacaklar. Tabii ki şirketlerin de kullanıcılarına böyle bir teknolojinin var olduğunu ve nasıl kullanacaklarını anlatması gerekiyor. DLNA’in vaktini evinde geçirmeyi sevenler için çok iyi bir gelişme olduğunu da söyleyebiliriz 🙂

Sonraki yazılarımda görüşmek üzere.
Murat Akdağ

“DLNA (Digital Living Network Alliance)” için bir cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir