EIGRP-1

EIGRP, Cisco tarafından IGRP protokolünün yetersiz kalmaya başlamasıyla geliştirilmiştir. Tamamı Cisco cihazlardan oluşan topolojilerde çok verimli olarak kullanılabilir. Bu protokol aynı anda Uzaklık Vektörü ve Hat Durumu protokollerinin özelliklerine sahip olduğu için Hybrid (Melez) olarak da adlandırılmaktadır.

EIGRP’de olabilecek en büyük hop count değeri 224’tür. Bu yönden RIP’e göre daha kullanışlıdır. EIGRP metrik hesaplarken gibi hat gecikmesi, bant genişliği, güvenilirlik ve yük durumunu metrik olarak kullanır. Bu özellikleri ile hızlı erişim açısından daha işlevseldir. EIGRP, MD5 kripto algoritması kullanımına imkan verir. Böylece routerlar arasında şifreli kimlik doğrulama ile güvenlik artırılabilir.

EIGRP’nin hız ve yedeklilik açısından da avantajları vardır. Protokol algoritması olarak DUAL algoritmasını kullanır. Bu algoritmayla yönlendirme hesaplanır ve bir problem oluşması durumunda önceden hesaplanmış yedek yönlendirmeye geçer. Böylece bağlantı kopması durumunda yeni bağlantı alternatif güzergah üzerinden hızlı bir şekilde kurulabilir.

EIGRP diğer cihazlardan aldığı bilgilerle routing tablosu oluşturur. EIGRP’de komşu yönlendiricilere bütün ağ bilgileri gönderilmez. Yönlendirme tablosunda bir değişiklik olduğu zaman ise bütün tablo değil, yalnızca değişiklik olan kısmı diğer yönlendiricilere gönderilir ve bant genişliği en az şekilde kullanılarak ağ trafiği hızlandırılır. Bunun yanında Hello paketi adı verilen paketler sayesinde komşu yönlendiricinin durumu hakkında bilgi sahibi olunur. Üzerinde EIGRP çalışan bir cihaz kendisine gelen Hello pakatine “acknowledgement” paketi ile cevap döner. Ack paketi unicast olarak gönderilir ve ağ mümkün olduğunca az meşgul edilir. Gelen cevaplara göre routing tablosu güncellenir.

 

EIGRP’nin Özellikleri

AD (Administrative Distance) değeri 90’dır.

VLSM desteği vardır.

IP, IPX, AppleTalk protokollerini desteklemektedir.

Auto Summarization (Otomatik Özetleme) özelliğine sahiptir.

EIGRP protokolü classless çalışır.

 

EIGRP kullanılırken dikkat edilecek bir nokta da topolojideki tüm cihazların Cisco olmasıdır. EIGRP sadece Cisco cihazlar üzerinde çalıştığından Cisco harici cihazların bulunduğu topolojilerde EIGRP’nin yanında başka routing protokollerinin kullanılması ve diğer protokollerle ilişkilendirilmesi gereklidir.

 

İlerleyen zamanlarda örnek topolojilerle EIGRP konfigürasyonu yayınlayacağım.  Sitemizi takip etmeye devam edin.

A.Orhun Patiz

“EIGRP-1” için bir cevap

  1. Çok güzel bir yazı olmuş. Uzun süredi bu konuyu anlatan Türkçe bir yazı arıyordum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir