Extension Mobility

Selamlar,

Diyelim ki ortak bilgisayar/masa kullanılan bir firmada çalışıyorsunuz ve başka bir masaya geçmeniz gerektiğinde doğal olarak koltuk altınıza IP-Phone’unuzu da alıp gitmek gibi saçma bir eylem yapmak istemiyorsunuz. İşte tam bu noktada Cisco’nun sizin için bir çözümü var! Evet, Extension Mobility’den bahsediyorum. Kısaca firma içinde tanımlanmış IP-Telefonlara kendi numaranızla (user-ID) login olmanızı sağlayarak, sizi bir sürü külfetten kurtaracak teknoloji diyebiliriz 🙂

Aşağıda nasıl devreye alınacağını madde madde açıklamaya çalışacağım.

Öncelikle Call Manager’da “Device->Phone” dizininden extention mobility’nin etkinleştirileceği telefon seçilir.

Gelen sayfanın alt kısımlarında “Extension Information” başlığı altında “Enable Extension Mobility” seçeneği işaretlenir.

Ardından sayfanın sağ üst kısmında bulunan “Related Links” kısmından “Subscribe/Unsubscribe Services” seçilip “Go” butonuna tıklanır.

Açılan pencerede “Extension Mobility” seçeneği seçilerek “Next” butonuna tıklanır.

Gelen sayfada önce “Subscribe” butonuna, ardından “Save” butonuna tıklanır ve pencere kapatılır.

Bu aşamada kullanılacak IP telefonlar üzerindeki yapılandırma tamamlanmış olur. İkinci aşamada Extension Mobility özelliğini kullanacak kişilerin profilleri yapılandırmalıdır.

Öncelikle “Device->Device Settings->Device Profile” dizinine gidilir.

Gelen sayfada “Add New” butonuna tıklandıktan sonra Profil tipinin kullanılacağı telefon modeli seçilerek “Next” butonuna tıklanır.

Aşağıda gösterildiği gibi kişiye özel yapılandırmadan sonra “Login User ID” kısmından kullanıcıyla ilişkili End User seçilmelidir. Bu kısımda kullanıcıya ait User Id gözükmüyorsa öncelikle kullanıcıya ait End User tanımlanmalıdır. Yapılandırma tamamlandıktan sonra “Save” butonuna tıklanır.

Ardından açılan Device Profile Configuration sayfasında  kullanıcının profilinde de Extension Mobility aktifleştirilmelidir. Bunun için daha önce yaptığımız gibi sayfanın sağ üst kısmında bulunan “Related Links” kısmından “Subscribe/Unsubscribe Services” seçilip “Go” butonuna tıklanır.

Açılan pencerede “Extension Mobility” seçeneği seçilerek “Next” butonuna tıklanır.

Gelen sayfada önce “Subscribe” butonuna, ardından “Save” butonuna tıklanır ve pencere kapatılır.

Şimdi bulunduğumuz Device Profile Configuration sayfasından kullanıcıya ait Directory Number’ı bu profille eşleştirmek gerekiyor. Bunun için de sol taraftaki listede bulunan “Line [1] – Add a new DN” butonuna tıklanarak kullanıcıya ait dahili numara eklenir.

Son aşama olarak kullanıcıya ait End User yapılandırmasına girilir. Burda “Extension Mobility” kısmındaki Controlled Profiles kutucuğuna kullanıcının profili eklendiğinde Ex-Mob kullanılabilir hale gelecektir.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir