Ha bitti ha bitecek dendi, bi bitmedi IPv4 :)

2001 yılında en fazla 3-4 yıl sonra IPv6’ya geçmek zorunda kalacağız lafları dolaşırdı. Hatta bende öğrencilerime bu şekilde söylerdim. Bir süre sonra bende söylemez oldum 🙂

2008 gibi “Ayda bir A sınıfı IP adresi aralığı kullanıma geçiyor 2 yıla kalmaz biter” dendi. Ama 2 yıl geçti ve yıl 2010, hala ciddi bir IPv6 geçişi yok ortada.  Artık ne zaman geçeriz diye soranlara “Kısmet” demeye başladım bende 🙂

Geçenlerde 1.0.0.0 IP aralığının da tahsis edildiğini görünce dedim bu sefer durum ciddi, IPv4 gidici galiba. Eski’den derslerimde eğer 1.0.0.0 IP adres aralığından bir paket geldiğini görürseniz, bu saldırıdır kesin derdim. Artık 1.0.0.0’li IP adresleri de Internet’te gezmeye başladı. (Bu arada cok karizmatik yaw, düşünsenize IP adresin ne? 1.0.0.1 vayyy 🙂 Şanslı kurum Avustralya’dan birileri.(kaynak: apnic.net))

Söylentileri boş verip iana.org sitesinden cidden bu IP adresi dağıtım sıklığı ne, bu gidişle ne kadar sürede yeni IPv4 adresi bloğu atanamaz hale gelecek birde ben belirliyim dedim, eksik kalmayalım. 🙂

İşte ortaya çıkan grafik:

Yıllara Gore IP DağıtımıŞekil 1: yıllara göre dağıtılan A sınıfı boyutunda IP aralığı (kaynak iana.org)

İnişli çıkışlı ama artan bir ivme ile dağıtımın gerçekleştiği görülüyor. Komik ama IP adresi dağtımına bakarak 2008’de durağana geçildiği ve bir ekomonik krizin geldiği bile gözüküyor bence 🙂 Hatta krizin etkisi 2009’da da devam ediyor gözüküyor. Aynı dönemdeki dolar değerine bakarsak, şaka şaka 🙂  Yanlız 2010’da işler değişmiş ve sadece ilk 5 ayında2009’da dağıtılan A sınıfı kadar dağıtılmış durumda. Yazımı özellikle mayısının son gecesine kadar beklettim ki Mayıs ayı dahil bu yazıyı yazabiliyim (yoksa üşenip son geceye bırakmaktan diil 🙂 )

Birde tam IP adresi sayılarını gösteren bir tablo çıkarayim dedim. Burada durumun ciddiyeti  daha da iyi gözüküyor:

A Sınıfı IP SayılarıŞekil 2: Yıllara göre kalan A sınıfı boyutunda IP aralığı (kaynak iana.org)

2000 yılının başında dile kolay 1.7 milyar IP adresi serbestken, şu anda (31 Mayıs 2010’da) 301 milyona inmiş durumda bu rakam. Kabaca bir istatistik yaptım. Son 10 yıllık dağıtıma göre senelik dağıtım ortalamasını çıkardım. Buna göre senede 8,8 adet A sınıfı dağıtılıyomuş. Buda ayda 0,733 adet A sınıfı anlamına geliyor. Geriye 18 tane A sınıfı kaldığına göre 13,2 ay sonra IPv4 adresleri bitiyor.

Özetle 1 Haziran 2010 ‘dan 13,2 ay sonra yani 2011 Haziran ortası gibi dağıtılacak IP adresi kalmayacak.

Evet sonunda bende IPv4 ile ilgili bir kehanette buludum,  Artık sölenti değil bilimsel yaklaşım koydum ortaya gördünüz 🙂 (iyi bari adresler bitmeden yetiştim :)) Bakcaz artık 2011 Haziran’da durum ne olacak.

Bu arada yaz gelmiş cidden, bi vantilatör şart 🙂

Kalın sağlıcakla…

Gökhan
www.gökhanakin.net

“Ha bitti ha bitecek dendi, bi bitmedi IPv4 :)” için 2 cevap

  1. 1.0.0.0/8 adres blogunun kullanima acilmasi beraberinde bir cok soru isaretini de guneme getirdi. Hemen hemen herkes lab yaparken, interface test ederken 1.1.1.1 (1.1.1.0/24) veya 1.2.3.4 (1.2.3.0/24) adres bloklarini kullanir, RIPE da 1/8 blogu kullanima acilmadan once bir arastirma yaparak dikkatsizce yazilmis bgp policyleri nedeni ile sizan ve internet roting tablolarina dusen 1/8 uyesi prefixleri incelemis ve asagidaki linkte yer alan raporu hazirlamis.
    http://labs.ripe.net/Members/franz/content-pollution-18

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir