Homeplug İnternet

Homeplug İnternet, evlerde ve iş yerlerinde İnternet bağlantısını, binaların elektrik kablolarına vererek bina içinde yerel ağ kurulmasına yarayan, IEEE(Institute of Electrical and Electronics Engineers-Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü)’nin protokolleri ile işleyen lexapro dosage bir İnternet hizmetidir. Evlerde ve iş yerlerinde yerel ağ oluşturmak için kablolu ve kablosuz İnternete alternatif olarak kullanılabilecek bir sistemdir. Mevcut elektrik hatlarının veri iletimi için kullanılmasını öngören ve gelişmekte olan bu sistemde değişik veri iletim hızları sunan standartlar mevcuttur.

916_00014

Homeplug İnternet sistemlerinde İnternet, elektrik kablolarına basit bir bağdaştırıcı(adapter) yardımı ile aktarılır. İki adet bağdaştırıcı kullanılarak elektrik kabloları yardımı ile veri iletimi gerçekleşir. Bu işlem için üretilmiş bağdaştırıcılar ilk önce kendine gelen veriyi elektrik enerjisine çevirerek binanın enerji hattına aktarır. Daha sonra aynı elektrik hattı içinde verinin iletileceği yere konulan bir diğer bağdaştırıcı tersi işlem yaparak enerjiyi veriye çevirir ve veri iletimi sağlanmış olur. 230 voltluk gerilimde gelen bu enerji bağdaştırıcı tarafından 4.5 Mhz – 21 Mhz frekans aralığında alınır. Bu sistemin yapılabilmesi için kullanıcı sayısına göre bağdaştırıcı olması gerekir. Her odada bir elektrik prizi olduğu düşünülürse, bu sistem ile beraber her odaya, İnternet için fazladan kablo çekilmesine gerek kalmadan İnternet sağlanmış olur. Homeplug bağdaştırıcılar sayesinde bina içinde yerel ağ kurulmuş olur. Bu sayede homeplug ile kurulacak ağda sadece bilgisayarlar değil ağ yazıcıları, tarayıcılar ve IP kameralar gibi yerel ağda sıklıkla görülen cihazlar da bulunabilir. Ayrıca bilgisayarlar arası dosya paylaşımı da yapmak da mümkündür. Homeplug bağdaştırıcı kullanarak İnternete bağlanabilmek için Windows ve mac işletim sistemi yüklü bilgisayarlara herhangi bir sürücü yüklemeye gerek yoktur. Fakat başka işletim sistemlerinde uyum sorununu gidermek için sürücü yüklenmesi gerekir. Homeplug bağdaştırıcılar mevcut elektrik kablolarını kullanmasına rağmen elektrik flagyl dosage enerjisi tüketimine bir etkisi yoktur. cipro 500mg Kullanılan tek enerji bağdaştırıcının çalışması için gerekli olan enerjidir. Ayrıca homeplug İnternet ,elektrik hattı voltajından ve akım frekansında bağımsız olarak çalışır.

916_00011

Çalışma İlkesi
Özet olarak binaya gelen ethernet kablosu modemden çıktıktan sonra homeplug bağdaştırıcıya, bağdaştırıcı da doğrudan elektrik prizine takılır. Bu işlemle beraber internet, kablolara aktarılmış olur. Daha sonra aynı elektrik hattı içinde bulunan herhangi başka bir prize takılan bağdaştırıcı ile İnternet bağlantısı dolaylı olarak bilgisayara ulaşmış olur. Aynı elektrik hattı içinde homeplug bağdaştırıcılar yardımıyla başka prizlere takılan ağ cihazları ile birlikte yerel ağ oluşturulur.

Türleri ve Veri İletim Hızları
Homeplug İnternet gelişmekte olan bir internet sistemi olduğu için çok fazla sürümü bulunmamaktadır. Varolan sürümleri: Homeplug 1.0 ve Homeplug AV dir. Ayrıca Homeplug Access BPL ve Homeplug Command and Control sürümleri de geliştirilmekte olan sürümleridir. Homeplug 1.0, 2001 Haziran ayında çıkmış olup teori de 14 Mbit/s veri hızı sağlamaktadır. IEEE’nin 802.11b protokolü ile işleyen bir İnternet sistemidir. Homeplug AV ise 1.0 sürümüne göre daha fazla bant genişliği sağlamakla beraber 200 Mbit/s veri hızı sunmaktadır. 2005 Aralık ayında çıkan bu sürüm daha yüksek bant genişliği sağladığı için bina içinde HD kalitesinde video gibi büyük boyutlu dosya paylaşımları yapmak için de idealdir. Homeplug Command and Control ise bina içinde İnternet sağlamakla beraber, bina içinde bulunan elektrikli diğer cihazların kontrollerinin de yapılabildiği bir sistemdir.
Homeplug İnternet için kullanılan bağdaştırıcılarda iki farklı çıkış seçeneği bulunmaktadır. Bunlar, RJ-45 çıkışı ve usb çıkışıdır. Yani bir bilgisayar, kullandığı bağdaştırıcıya göre, ethernet kartını veya usb portunu kullanarak iki farklı şekilde ağa bağlanabilir.

916_00005

Güvenlik
Bu şekilde kurulmuş bir bina İnternet hattı için akla lipitor dosage gelecek ilk soru güvenlikle ilgilidir. Homeplug internet sistemlerinde güvenliğin sağlanması amacıyla veriler şifrelenerek enerji hattına gönderilir. Data encription security (veri şifreleme tekniği) adı verilen şifreleme tekniği ile 56 bitlik bir güvenlik kodlaması yapılarak veriler ağa aktarılır. Bu şekilde, aynı elektrik hattındaki kullanıcılardan sadece şifreyi bilen kullanıcılar İnternete çıkabilirler. Kullanılacak şifrenin elektrik hattı üzerinde dolaşacağı göz önüne alınırsa, gerilimin düştüğü anlarda 56 bitlik şifrenin korunumunun sağlanabilmesi için elektrik hattı içinde kaçak olmaması ve topraklamanın düzgün yapılmış olması gerekmektedir. Bu şekilde homeplug İnternet ağlarında güvenlik sağlanır. Bu şifre homeplug internet kurulduğunda kurulumla beraber gelmez, sonradan bağdaştırıcıyla beraber verilen özel bir yazılımla bu şifre sağlanabilir.

Avantajları
• Fazladan kablo kullanılmadığı için hem ekonomiktir, hem de bina içinde kablo kalabalığı yapmaz.
• Kurulumu ve kullanımı çok kolaydır.
• Bilgisayara sonradan takılması gereken (ethernet kartı v.b.) bir cihaz gerektirmez.
• İçerdiği 56 bitlik şifre ile tam güvenlik sağlar.
• Homeplug İnternet ile 300 metre içindeki bir komşu da oluşturulan ağa bağlanabilir, sorunsuz veri paylaşımı yapılabilir.
• Ayrıca IPv6 ya geçilmesi ve elektrikli ev eşyalarındaki teknolojik gelişme göz önüne alınırsa, aynı bina içinde ki diğer elektrikli aletlerin de homeplug bağdaştırıcılar sayesinde yerel ağa katılıp uzaktan yönetilmeleri söz konusu olur.

Mustafa Ünaldı

“Homeplug İnternet” için bir cevap

  1. Merhaba

    aynı hat üzerindeki elektrik ağında dağılım yapıyor sanırım
    yani şu an evlerde 3 faz var her bir odaya giden faz farklı modem yanına takılan cihazın takıldığı prizdeki faz yatak odasına gitmiyor mesela oraya diğer cihazı takarsak farklı faz üzerindeki veriyide alırmı ? yoksa aynı faz içerisindemi olması lazım ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir