inSSIDer

Merhaba,

Bu yazıda wireless yönetimiyle ilgili konularda çok yardımı dokunan inSSIDer programına bir bakış atacağız.

Program Windows ,Mac ve Android işletim sistemlerinde çalışmaktadır, alışıldık “ileri ileri” yöntemiyle veya mobil sistemlerde diğer herhangi bir mobil uygulama gibi rahatça kurulabilir. Kurulduktan sonra da çalışır hale getirmek için yapmak gereken tek şey programı açmak.

inSSIDer, isminden de anlaşılacağı gibi, direk olarak access pointlerin kendileriyle değil, yayınladıkları SSID”lerle ilgilenir. Fakat farklı access pointler tarafından yayınlanan aynı SSID”ler de ayrı ayrı listelenir. Direk olarak access point”lerle ilgilenmese de, bu program özellikle birbirine yakın yerlerde bulunup sinyalleri birbirine karışan access pointler konusunda bize çok yardımcı olabilmektedir.

Program açıldığı anda karşımıza böyle bir ekran gelmektedir. Üst tarafta Sırayla SSID”leri ve bazı bilgilerini görebilirken, alt kısımdaki görsel alanda ise, SSID”lerin çekim kuvvetlerini, ve hangi frekans kanallarında yayın yaptıklarını görebiliriz. Bu grafik, özellikle aynı kanaldaki çakışan sinyalleri rahatça görmemiz konusunda oldukça kullanışlı. Eğer belli bir bölgeden bir çok sinyal alınıyorsa ve grafik okunmayacak hale geliyorsa, üst kısımda SSID”lerin yanındaki işaret kutucuklarından sadece istenilenler seçilip, grafik sadeleştirilebilir.

Üst kısımdan alabileceğimiz bilgiler arasında ise, yine kanal ve sinyal gücü bilgisi bulunmaktayken, ekstra olarak yayın yapan antenin MAC adresi bilgisi, yayın yapan cihazın markası ve maksimum bant genişliği bilgilerine de erişebiliyoruz. Ayrıca aralarında sadece bir tanesinin ismi diğerlerine göre daha kalın bulunmakta, bu sayede o anda o SSID”den internete çıktığımızı anlayabiliyoruz.

Peki bu bilgilerle neler yapılıyor? Daha önce de dediğim gibi bu program, daha çok sahada işimize yaramaktadır.

Kanal:  Aynı kanal üzerinde çok fazla sinyal olması, Many opiate users need medical detoxification at an opiate detox facility prior to treatment for their addiction. çakışmalara sebep olabilir. inSSIDer ile farklı SSID”leri ve kanallarını bir arada görebildiğimizden, konfigürasyonlarımızı çakışmaları azaltacak şekilde düzenlemek daha kolay hale geliyor.

Sinyal gücü: Bu bilgi anlık olarak güncellenen bir bilgi. Bir netbookta inSSIDer programını çalıştırıp, elinizde gezerek SSID”yi en güçlü nerden yakaladığınızı tespit edebilirsiniz. Ayrıca yeni bir access point kurarken, yine bu özellik sayesinde,  access point”iniz için sinyalini iyi dağıtabileceğinden emin olduğunuz iyi bir yer seçebilirsiniz.

-30dbm civarında gösteren bir SSID, çok iyi çekiyor demektir (Windows ağ bağlantılarında 5 çubuk olarak gözükecektir). -70 dbm”e kadar SSID”lere hala bağlanıp hizmet alabileceğinizi varsayabilirsiniz, ancak -70 dbm”in de altındaki sinyallerden hizmet almak zordur.

inSSIDer”ın sinyal gücünün zamana göre değişimini gösteren bir penceresi daha vardır:

Güvenlik: SSID”nin kullandığı şifreleme yöntemini gösterir.

MAC adres bilgisi: Bu bilgi özellikle aynı SSID”nin birden çok access point tarafından yayınlanması durumunda çok yardımcı olmaktadır. Birbirine yakın access pointler olması durumunda, hizmeti aldığınız access pointin hangisi olduğunu, MAC adresine bakarak anlayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta, inSSIDer”ın yakaladığı MAC adresi, access point”in base MAC adresi değil, yayın yaptığı anteninin MAC adresidir. Ayrıca access point”lerin antenleri çoğu zaman birden çok fazla SSID ile yayın yaptığından, access point her SSID”ye farklı bir MAC adresi atar. Ancak bu MAC adresleri antenin kendi MAC adresinin değer olarak bir – iki fazlası olduğundan yine kolayca tespit edilebilir.

Marka: SSID”nin yayınladığı cihazın markası, yine birden fazla access point”in bir arada bulunduğu durumlarda tespiti kolaylaştırabilir.

Bant genişliği: Genel olarak cihazın 802.11 a/b/g/n standartlarından hangisinde çalıştığı konusunda bir fikir verebilir. Çok kullanışlı olduğu söylenemez.

İstenirse inSSIDer, View sekmesinden SSID”nin görüldüğü ilk ve son tarihleri de gösterecek şekilde modifiye edilebilir. Ayrıca inSSIDer bir GPS hizmetiyle bütünleşik de kullanılarak, access pointlerin koordinatlarını tam olarak gösterebilir. Ancak bu sadece ücretsiz olan inSSIDer programının tek başına yapabileceği bir şey değil 🙂

Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir