IP NGN Carrier Ethernet Mimarisi ve Mobil İnternet

2G”nin ardından 3G”nin de hızlıca yaygınlaşmaya başlamasıyla GSM operatörleri, internet servis sağlayıcı olmak yolunda iddialı bir biçimde ilerlemeye başladılar. Yakın gelecekte, 4. Nesil teknolojilerin de hayata geçmesiyle internet pazarında daha da baskın hale gelecekleri son derece açık. Operatörlerin tüm bu gelişmeleri destekleyecek biçimde ağ alt yapılarını revize etmeleri gerekiyor.

IP NGN (IP Next Generation Network) mimarisi, core networkten aceess networke kadar uçtan uca ses, data ve video servislerinin tümünün IP paketleri ile taşınmasını sağlamak anlamına geliyor. IP NGN networklerde Carrier Ethernet ve IP/MPLS, yüksek bant genişliklerini yüksek servis kalitesiyle(QoS) ve daha düşük maliyetle taşımak adına kullanılacak teknolojiler olacak.

Mobil servis sağlayıcılarının IP NGN mimarisine geçmek için RAN(Radio Access Netwok) taşıma biçimlerini klasik devre anahtarlamalı sistemden paket anahtarlamalı sisteme dönüştürmeleri gerekiyor.

Cisco”nun MToP (The Cisco Mobile Transport over Pseudowires) çözümü klasik TDM, ATM ve Frame Relay RAN trafiklerinin tek bir MPLS networkü üzerinden taşınmasını mümkün kılmaktadır.

Cisco IP RAN Optimization çözümü hücre sahasından başlayarak core”a kadar uçtan uca IP tabanlı taşınım sağlar.

Cisco Multiservice Provisioning Platform(MSPP) ise birçok kablosuz hücre-saha router”ını bir BSC”de(Base Station Controller) veya RNC”de(Radio Network Controller) birleştirerek mobil servis sağlayıcıya yüzlerce mobil trafik bağlantısını tek bir taşıma platformunda toplama imkanı sunar.

Taner KOÇ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir