IPv4’ten IPv6’ya Geçişte Kullanılan Çözümler

Merhabalar, yeni bir yazı ile karşınızdayım 🙂 sizlere bu yazımda IPv6, IPv4 arası geçiş ve IPv4’ün tükenmemesi için üretilmiş çözümlerden bahsedeceğim.

IPv4’ün tükenmek üzere olduğu bilinen bir gerçek. Mobil cihazların (telefon, pda, vs.) engellenemeyen yükselişi sayesinde IPv4 adresleri bitme konumuna yaklaştı. IPv4 32 bit iken, IPv6 128 bit olduğundan dolayı, çok daha fazla adreslemeye sahip olacak bir teknoloji. Ancak adı üstünde yeni bir teknoloji ve geçiş sanıldığı kadar da kolay olmuyor 🙂 Hafif geçişler için birtakım çözümler bulunmakta, ancak ileride sadece IPv6 kullanılacağı düşünülürse, oldukça yüklü yatırımlarla cihazlar değiştirilmesi gerekebilir. Bunu bilen sağlayıcılar, yumuşak geçişler için çözümler üretmişler. Sizlere onlardan kısaca bahsedeceğim. 3 adet teknoloji mevcut:

1. NAT444 (Carrier Grade NAT): İlk olarak bahsedeceğim teknoloji, NAT444 ya da CGN olarak da isimlendirilen NAT teknolojisi. IP tüketimini azaltma konusunda en güzel çözümlerden biridir NAT. Şu anda evlerde de modemler aracılığıyla yapılan NAT’ın, bu teknoloji ile daha büyük çapta yapılması hedefleniyor. Bu da aggregation ya da core kısmında, yani bölgesel dağıtım ya da merkezde koyulacak CGN cihazlarıyla yapılması anlamına geliyor. Yani şu an, paketler evinize kadar reel IP ile gelirken, CGN önce public internet kısmından reel IP’yi alıyor; ardından aggregation ya da core kısmında bir kez NAT yapıyor, ardından NAT’ladığı adresi, kullanıcıya verilen (customer premise) kısımda tekrar NAT lıyor. Böylelikle 2 farklı private ip alanı sağlıyor ve oldukça büyük ölçüde ip adresi koruması sağlıyor. NAT444 denmesinin sebebi de, bu bahsettiğim üç farklı alan da v4 kullanılması. Birincisi, kullanıcının private adres alanı; ikincisi, kullanıcıdan aggregation ya da core kısmına gidesiye kadar mevcut olan private adres alanı; üçüncüsü, public kısım. Mimari olarak üç tip olarak yapılabiliyor:

a. Centralized NAT: Adından da anlaşılabileceği gibi, merkez kısımda yapılan NAT’tır. Merkeze bir cihaz konarak NAT yapılması hedeflenir.
b. Distributed NAT: Bu tip mimaride cihazlar olabildiğince kullanıcı kısmına yakın konulur.
c. Hybrid NAT: Bunda da iki mimarinin karışımı, hem merkezde hem de kullanıcıya yakın olan büyük bir peer’da cihaz konularak yapılır.

Bu gördüğünüz bir NAT444 mimarisi örneğidir. IPv4 tüketimine her ne kadar en ekonomik çözümü sağlasa da, uzun vadede iyi bir çözüm olarak gözükmüyor.

2. DS-Lite (Dual Stack Lite): Dual Stack Lite, hali hazırda var olan Dual Stack teknolojisinin biraz daha gelişmiş versiyonudur. Dual Stack teknolojisi IPv6 ve IPv4 ü aynı anda kullanabilmemizi sağlayan bir teknolojidir. Dual Stack Lite ile bir hosta public bir IPv6 adresi yanında bir tane private IPv4 adresi atanır. DS-lite aynı zamanda IPv4 DNS dönüşümlerini ve sorgularını da destekler. Dolayısıyla sunucu kısımları için de CGN desteğiyle bu çözüm uygulanabilir. Sadece IPv4 destekleyen cihazlar için güzel bir çözümdür.

DS-lite mimarisinden bir örnek yukarıda mevcut. DS-lite teknolojisi orta ve uzun vadede en etkili çözümlerden biri olarak gözükmekte. Gerek az IP tüketimi, gerekse dual-stack özelliği ideal bir çözüm yapmakta kendisini. Ancak CGN ile birlikte kullanılması önemli 🙂

3. 6RD (IPv6 Rapid Deployment):

6RD, kullanıcı tarafı IPv6’yı desteklemese bile IPv4 paketinin içine v6 yı tunneling yaparak IPv6 bağlantısını sağlayabilen bir teknolojidir. Bunun için ev gateway cihazının bu teknolojiyi desteklemesi gerekiyor.

Şekilde de görüldüğü gibi, public Internet diye tabir ettiğimiz kısım ve hostun bulunduğu kısım IPv6 alanı, Border’dan Customer Edge e kadar olan kısım IPv4 alanıdır. Ipv6 ya IPv4 başlığı eklenerek haberleşme (connectivity) sağlanır.

Özet olarak, NAT444 tek başına IPv6 ve v4 arası geçişte işe yaramaz. IP tüketimi konusunda bir çözüm sağlar. NAT444 ile birlikte 6RD ya da DS-lite kullanılırsa hem IPv4 tüketimi konusuna önlem alınır hem de IPv6 ile v4 arasındaki geçiş konusunda çözüm sağlanmış olur. Zira birçok yerde eski, IPv6 desteklemesi mümkün olmayan

cihazlar var ve bu bahsettiğimiz teknolojiler kullanılmazsa networke dahil olmaları mümkün olmayacak. Ancak tüm bu çözümler, şirketlere büyük bir masraf olacak, orası kesin 🙂

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.
Sağlıcakla kalın.

* Ekran çıktıları “http://www.txv6tf.org/wp-content/uploads/2011/04/KarthikS_CGNArch_Sep142011.pdf” dan alınmış olup,açıklamaları türkçeleştirilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir