IRDP

Bu ay uzun zamandır var olan ama pek kullanılmayan bir protokolden bahsedicem. Bir istemciye birden fazla default gateway belirtmek çoğu zaman sorun yaratan bir durumdur. Yedek bir çıkış yönlendiricisi oluşturmak için yönlendirici tarafında çalışan HSRP,VRRP ve GBLP gibi protokoller uzun zamandır bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra, istemci tarafında da yönlediricide sorun cıktığı zaman alternatif bir yönlendiricin keşfini sağlayan IRDP (ICMP Router Discovery Protocol) protokolü (RFC1256) kullanılabilir. Bunun için IRDP”nin açılımından da anlaşılaçağı özünde ICMP protokolu kullanılır.

Bu protokole istemci tarafında günümüz işletim sistemlerinin çoğu destek verdiği gibi, Cisco gibi yönlendiriciler de destek vermektedir. Bu desteği açmak için Cisco yönlendiricilerde kullanılması gereken komut:

bart(config)#interface vlan 1 (fiziksel bir interface”de olabilir)
bart(config-if)#ip irdp

Bu komudun aktive edilmesi sonrası artık atandığı interface”den yönlendirici broadcast olarak belirli aralıklar ile kendini tanıtan paketler yollar. Ayrıca istemci”de IRDP ile kendisinin kullanabileceği bir yönlendirici varmı sorgulayabilir. Aşağıda evdeki Cisco yönlendiricimin yolladığı paket:

IRDP Paket Yapısı

Yönlendirici”de yapılacak aşağıdaki konfigurasyon değişikliği ile paket istenirse multicast olarakta anous ettirilebilir.

bart(config-if)#ip irdp multicast

Bu şekilde yönlendirici artık 224.0.0.1 adresine anouslarını yapmaya devam eder. Kontrol içinde kullanılacak komut ise:

bart#show ip irdp
ATM0 has router discovery disabled
Vlan1 has router discovery enabled
Advertisements will occur between every 3 and 5 seconds.
Advertisements are sent with multicasts.
Advertisements are valid for 15 seconds.
Default preference will be 0.

Dialer0 has router discovery disabled
Virtual-Access1 has router discovery disabled

Bu sistemin pek yaygınlaşmamasının sebebi oluşabilecek güvenlik sorunları diye düşünüyorum. Kullanmanız şart diil ama bence aklınızda olsun. Bir arkadaşım bir zamanlar CCIE sınavında çıktığını söylemişti 🙂 Kalın sağlıcakla.

Gökhan AKIN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir