Kablo Internet Standardı DOCSIS

Kablo internet, Kablo Tv (CATV) altyapısı aracılığıyla ve kablo modem cihazı kullanılarak son kullanıcıya ulaştırılan bir teknolojidir.

Kablo TV tenolojisi 1948 yılında tanıtıldığından beri fazla bir ilerleme sağlayamayarak kanal sayısı sınırlı olmuştur. 90’larda DSL teknolojisinin gelmesiyle markette yerini kaybetme endişesi taşıyan şirketler, kablo tv altyapısından tv kanallarının yanı sıra veri iletimini sağlamayı da amaç edindiler. Multimedia Cable Network System Partners (MCNS) adı altında bir grup oluşturan şirketler, bu amaçlarına ulaşmak için Data Over Cable Service Interface Specification  (DOCSIS) 1.0 standardını tanıttılar. Bu standartla CATV altyapısı üzerinden son kullanıcıya hem TV hem de veri iletimini sağlayan iki yönlü bir teknoloji getirdiler.

DOCSIS, CATV ve kablo modemler aracılığıyla veri aktarımı için standartlar kümesidir. DOCSIS, multivendorların birlikte çalışabilirliğini mümkün kılarak IP trafiğinin taşınmasını sağlar. DOCSIS’in OSI katmanıyla karşılaştırması:

1997’de 1.0 sürümü yayınlanan ve 2 yıl sonra QoS özelliği eklenerek 1.1’i çıkarılan DOCSIS, artan talepleri karşılamak için 2001 yılında 2.0 sürümüne yükseltilerek indirme ve yükleme hızları arttırılmıştır.

Şu an DOCSIS 3.0 sürümünde olan bu teknoloji sayesinde indirme ve yükleme hızları daha da yükseltilmiş, ayrıca, IPv6 özelliğinin desteklenmesiyle daha fazla güvenlik oluşturulmuştur.
Amerikada kullanılan CATV frekansıyla avrupadaki farklı olduğu için (NTSC=6 MHz, PAL=8 MHz), EuroDOCSIS adı altında avrupada kullanılan sistem uyarlanmıştır.

DOCSIS Version İndirme Yükleme
1.x 42.88 Mbit/s 10.24 Mbit/s
EuroDocsis 57.20  Mbit/s 10.24 Mbit/s
2.0 42.88 Mbit/s 30.72 Mbit/s
3.0 +480 Mbit/s +120 Mbit/s

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir