L2 IP/MPLS VPN Servisleri

Bir önceki yazımda L3 MPLS VPN den bahsetmiştim, L3 IP/MPLS VPN dişinda WAN uygulamalarında Layer 2 VPN servisleride bulunmaktadır. Bir çoğunuz şu ilginç ismi duymuştur; “Pseudowire”. Pseudowire paket anahtarlamalı networkler üzerinde servislerin iletimi için kullanlılan bir enkapsülasyon yöntemidir. Kelime anlamini inceleyecek olursak Pseudo = sahte , wire = kablo; birleşiminden de anlaşilabileceği gibi ağ üzerinde farklı noktalar arasında doğrudan kablo çekilmiş gibi trafiği şeffaf olarak iletmeye yarar. Bu yazıda bahsedeceğimiz teknolojiler de pseudo-wire enkapsülasyonunu kullanarak Ethernet trafiğini MPLS tünneleri yardimiyla IP/MPLS backbone’undan iletmektedir.

IP/MPLS networklerin 2. katmanda VPWS ve VPLS servisleri sayesinde VPN hizmeti sağlayabiliriz. İhtiyaçlarımıza göre noktadan noktaya ve çok noktadan çok noktaya servisler sağlayabiliriz.

VPWS

VPWS IP/MPLS networkleri üzerinde leased line, ATM, Frame Relay gibi bize noktadan noktaya bağlantı sağlar. Şekilde görüldüğü servis sağlayici üzerinden müşteri, tüm ofisleri ile Merkez ofisi (HQ) arasındaki iletişimi sağlamakta ve servis sağlayici üzerinden VLAN lerini iletmektedir.

VPLS

VPWS IP/MPLS networkleri üzerinde bize ethernet temelli çok noktadan çok noktaya bağlantı sağlar. VPWS’de verilen örneğe bakılırsa B1, B2, B3’ün sadece HQ ile haberleşebildiği görünmektedir. VPLS kullanıldığı zaman bu noktaların tek bir servis üzerinden birbirleriyle doğrudan haberleşmesi sağlanabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir