LTE (Long Term Evolution) Teknolojisi

Merhaba, bu yazıda sizlere hala geliştirme sürecinde olan ancak bazı yerlerde bir sürede kullanımda olan Long Term Evolution teknolojisinden bahsedeceğim.

Şu anda günümüzde Türkiye’de de yaygınca kullanılan ve 3G olarak da geçen HSPA+ (High Speed Packet Access) teknolojisini baz alarak geliştirilen LTE’nin, 4G (4th generation) standartlarını karşılayacak bir teknoloji olması amaçlanmıştır. Her ne kadar günümüzde 3G olarak adlandırılan teknolojilerden daha fazla bant genişliği ve daha hızlı paket transfer olanağı sunsa da, ITU-R (International Telecommunications Union – Radio communications sector) tarafından belirlenen 4G standartlarına tam olarak erişebilmiş değildir. Bu standartlara erişmek için yapılan LTE çalışmaları, günümüzde LTE Advanced olarak adlandırılmaktadır.

LTE standartları, 300 Mbit/sn downlink ve 75 Mbit/sn uplink hızlarına erişebilme yeteneğindedir(4G standartları 1Gbit civarında bir downlink hızından bahseder). Ancak bir LTE son kullanıcısının aldığı hizmet muhtemelen bu maksimum hızlara erişemeyecektir. Aynı zamanda LTE teknolojisindeki gecikmelerde, maksiumum 5 milisaniyelik bir değerden söz edilmektedir. LTE’nin vaat ettiği bu değerler, günümüzde bizim operatörlerin de kullandığı HSPA+ teknolojisinin söz ettiği maksimum 168Mbit/sn downlink ve 22 Mbit/sn uplink değerlerine göre (ki bu değerler çok mükemmel şartlar altında test edilmiş olup, gerçek bir kullanıcının alacağı hizmetin çok uzağındadırlar) çok daha üst bir düzeyde olduğu için, LTE zaman zaman 3.9G şeklinde, yani 4g’den önceki son adım olarak da adlandırılır.

LTE iletişim için diğer teknolojilere göre daha geniş bir sinyal aralığı kullanır. 1.4, 3, 5, 10, 15, 20 MHz frekanslarını destekler.

4G standartlarını karşılaması için geliştirilen ve belki de daha çok bilinen diğer teknoloji WiMax ile karşılaştırıldığında, LTE mobil sistemlerde daha hızlı veri transfer olanağı sağlamaktadır. WiMax’in daha çok duyulmuş olmasının sebebi ise, günümüz kablosuz iletişim standartlarının çok ötesine giderek, kilometrelerce alanı kapsama alanına alabilme yeteneğidir.

LTE’yi ilk kullanıma geçiren ülkeler Norveç ve İsveç, onlardan sonra ise ABD ve Avrupa’nın tamamı olmak üzere bir çok ülkede halihazırda ticari olarak kullanılıyor. Ancak ülkemizde hala bir LTE ağı ve altyapısı kurulabilmiş değil, yine de operatörler bu konudaki çalıştırmalarını sürdürdüğünden belki de yakında biz de ülkemizde bu teknolojiye sahip olabiliriz.

 

Arda Alemdaroğlu

 

“LTE (Long Term Evolution) Teknolojisi” için 2 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir