NFC ile hayat daha kolay!

NFC destekli cep telefonları yavaş yavaş standart haline gelmeye başladı ve ben halen daha NFC nedir bilmediğimi fark ettim. Bu amaçla bu yazımda sizlere biraz NFC”den bahsediceğim. NFC, Near Field Communication, Türkçe adıyla Yakın Alan İletişimi(YAİ), çok kısa mesafede veri transferi sağlayan bir kablosuz iletişim teknolojisidir. Çok yakın mesafeden radyo frekanslı tanıma (RFID) teknolojilerini baz alan NFC kablosuz, hızlı ve güvenli bir iletişim sağlamaktadır.

Malum Bluetooth teknolojisi ile uzun zamandır kısa mesafeli veri transferini gerçekleştirebiliyoruz. Kısa dediğim 10 ila 100 metre arasında haberleşmeden bahsediyorum. NFC”de ise menzil 4-10 cm gibi çok daha kısadır. Bu kısıtlamanın nedeni, aslında güvenliktir, istenmeyen birinin ver transferine karışmasını veya dinlemesini engelemek diyebiliriz. Yinede sadece kısa mesafeli olması tek başına güvenli olmayı garantilemez. Gerekmesi durumunda SSL gibi daha yüksek seviyeli şifreleme protokolleri kullanılması durumunda gereken güvenlik sağlanabilmektedir.

NFC”nin diğer ağ teknolojilerine göre en büyük avantajlarında biride iki NFC cihaz arasında bağlantının saniyenin onda birinden daha kısa bir sürede oluşabilmesidir. Bu sayede elektronik ödeme sistemlerinde kolaylıkla son kullanıcıları bekletmeden veri transferi yapılabilmesini sağlamaktadır. Veri transferi dediğim de saniye 424Kb/sn. hızlara ulaşabilmektedir NFC ki buda hiç fena diil bence. Bu amaçla kullandığı frekans şükürki diğerleri gibi 2.4Ghz değil 🙂 Malum nerdeyse elektrik süpürgeleri bile 2.4Ghz kullanacak 🙂 Bu sebepten boş kanal bulmak imkansız hale geldi 2.4Ghz”de. NFC, lisansız kulanıma açık olan 13.56 MHz”de çalışıyor. Zaten cm”ler mertebesinde haberleşme yapması sayesinde pek frekans çakışması riskide yok.

Güvenli gibi, transfer hızıda fena değil, peki ne yapacağız biz bu teknoloji ile?? NFC”nin iki şekilde kullanılması söz konusu. İlki bir aktif bir pasif istemcinin haberleşmesi şeklinde. Yani kullanıcı pasif NFC birimine sahip bir afişin başına gelip afiş üzerindeki NFC istemciden detay bilgi alabilecek, gerçi günümüzde QR kodları ile benzeri bilgi edinme yapılabilmekte ama NFC ile elde edilecek bilgi için kamerayı afişe odaklamaya gerek bulunmamakta ve transfer edilecek veri miktarı daha fazla olabilmektedir. Ancak bu şekilde kullanımda kriptolama yapılamamaktadır. İkinci uygulama ise iki aktif NFC istemci arasında yapılan iletişimdir. En yaygın karşılaşacağımız uygulama iki NFC cep telefonu arasında gerçekleştirebileceğimiz veri haberleşmesidir. Bluetooth istemcilerin 10 saniyeye varabilen bağlantı kurma hızının 1 saniyenin altında gerçekleşebilmesi, bu şekilde kullanımın da çok yaygın olcağını kanıtlar gibi. Tabi resimde görüldüğü gibi saniyenin 10″de bir sürede para harcamakta mümkün NFC ile 🙂

Anlaşılan yakın gelecekte NFC hayatımızın her alanında yer alacak.. Hayat gittikçe kolaylaşıyor, Allah sonumuzu hayretsin 🙂

Şimdilik bu kadar, kalın sağlıcakla.

Gökhan AKIN
http://www.gokhanakin.net

kaynaklar: Wikipedia, Chip Türkiye

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir