ODR (On-Demand Routing) – 1

Merhabalar,
Sizlere bu yazımda, ODR nedir ne değildir temel olarak bahsedeceğim. Devamı olan 2.yazımda ise konfigürasyonu anlatmaya çalışacağım 🙂

ODR, Bir routing protokolü değildir. CDP’ye yardımcı olmak için kullanılan ek bir uygulama gibi düşünülebilir. CDP’den kısaca bahsedecek olursak; CDP komşu network cihazları broadcast medya olmaksızın keşfeden bir protokoldür.

CDP, ODR’ı IP öneklerini yani prefixlerini yaymak için kullanır. CDP’ye yardımla da IP adresi, Cisco IOS versiyonu, komşu cihazın yetenekleri gibi ayrıntı bilgiler görüntülenebilir. Bu özellik ekstra olarak 5Byte gerektirir. Bunlardan 4ü IP adresi için gerekirken, 1 Byte’ı IP ile birlikte alt ağ maskesi yani subnet mask tanıtımı için gerekir. ODR, VLSM (Variable Length Subnet Mask) taşınmasında devreye girer.

Network ağınızda; Spoke Routerler, Hub dışında başka bir router bağlanırken Stub Routerlar gibi hareket ettiği zaman; ODR “Hub and Spoke” topolojiler için mükemmel bir çözümdür. Eğer networkünüzde Cisco marka routerlar kullanıyorsanız ve Cisco IOS versiyonlarınız 11.2 ya da sonraki versiyonlarıysa, ODR kullanılabilir. Fakat, şunu da unutmamak gerekir: Dynamic protokollerinden birisini Network’ünüzde uyguluyorsanız (mesela ISP iseniz), ODR sizin network ortamınız için uygun değildir.

Peki, ODR için bütün network şartlarını sağladıktan sonra nasıl konfigüre edebiliriz? Bu sorunun cevabı teknik olarak ikinci yazımda yazacağım. Ancak temelde bahsetmek gerekirse: Hub Router’a “router odr” komutu girilmelidir ve Spoke Router’lardaki bütün Dynamic Routing Protokolleri kapatılmalıdır. Ardından Spoke Router’lar (otomatik olarak) CDP’yi kullanarak subnet tanıtımına başlayacaktır. Spoke Routerlarda “router odr” komutunun girilmesine gerek yoktur. ODR’ı over point-to-multipoint interfacelerde aktifleştirmek için ise; CDP defaultta disable geldiğinden, CDP enable edilmelidir.

ODR, multivendor durumlarda da kullanılabilir. Ancak, Cisco olmayan Routerlarınızı Spoke Router olarak kullanmanız gerekir. Hub Router ODR’ı çalıştırdıktan sonra, Cisco Router olmayan routerlar hakkında herhangi bir bilgi almaz. (Spoke routerlarda olduğu gibi) Bu nedenle; Cisco Non-Cisco Spoke Router ve Hub’lar arasında standart protokollerden RIP veya OSPF gibi protokollerin kullanılmasını öneriyor.

Kendimize not 1: Cisco, (ODR için) sadece tek bir Hub Router’a bağlı 1000 Spoke Router ile bir topoloji oluşturarak testini yapmış ve bu testte CPU’nun maksimum %4 arttığı görülmüş. (Bu testte 150MHz NPE processor, Cisco 7206 Router’lar kullanılmış.) Birden fazla Hub Router kullanılması durumunda ise Cisco’nun önerisi “Fully meshed” olması ve aralarında IGP konuşmaları yönünde.

Kendimize not 2: Hub routerlarda (ODR yapılmak isteniyorsa) Dynamic Routing Protocol kullanılabilir ancak Spoke Router’larda kesinlikle kullanılamaz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 🙂

Çağla Ayvazoğlu
http://www.caglaayvazoglu.com/
http://www.agciyiz.net

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir