OSPF Area Tipleri

OSPF, Backbone ve standart area tiplerinin dışında özel durumlar için stub, totally stubby ve not-so-stubby area(NSSA) ve totally NSSA tiplerini kullanır.

Tüm stub area tiplerinde amaç, default rotaların stub area içerisindeki routerlara öğretilip summary ve external LSA’lerin stub area’lara flood edilmesini önlemektir. Bu sayede, LSA flooding azalıp daha az bantgenişliği kullanılacak, area’daki router’ların LSDB ve routing tabloları küçülecektir. OSPF networklerin performanslı bir şekilde çalışması ve gelecekte genişleyebilir olması için stub area tasarımı önemlidir.

Standart area: Varsayılanda link update’lerini, summary’leri ve external rotaları kabul cipro for 3 weeks ederler.
Backbone area(transit area):
Tüm area’ların bilgi paylaşmak için bağlı oldukları merkez area’dır. “area 0” olarak tanımlanır. Standart OSPF area’ların tüm özelliklerini taşırlar.
Stub area:
OSPF otonom sistemi dışındaki networkler ile ilgili LSA’leri kabul etmezler. Yani tip 4 summary ve tip 5 external LSA’ler bloklanır.

Stub area’dan sorumlu ABR tip 3 summary LSA ile default rota’yı stub area router’lara öğretir. Stub area router’lar otonom sistem dışına veri göndermek için öğrendikleri default rota’yı kullanırlar.

Stub area’lar normal şartlarda ASBR içermezler, sadece bu area’daki ABR’lar bazı durumlarda ASBR olabilirler.

Totally stubby area: Kendi area’ları dışındaki networklere ait rotaları kabul etmezler. Yani tip 3 ve tip 4 summary, tip 5 external LSA’ler totally stubby area’nın ABR’ı tarafından bloklanır. Bu area’da sadece default rota’nın öğretilmesinde tip 3 summary LSA kullanılır.

Bir router’ın kendi bulunduğu area dışındaki bir network’e paket gönderirken default rota’yı kullanır.

Not-so-stubby area(NSSA): OSPF otonom sistemi dışındaki (external) rotaların OSPF otonom sistemine anons edilmesine izin verir, yani NSSA içerisinde ASBR bulunur ve ASBR tip 7 LSA ile external networkleri NSSA lipitor recall içerisinde flood eder. NSSA’i diğer area’lar ile haberleştiren ABR, aldığı tip 7 LSA’lerin iletilmesine izin vermez ve bunları tip 5 LSA’lere dönüştürüp diğer area’lara ileterek OSPF otonom sistemindeki diğer area’ların external networkleri öğrenmesini sağlar.

Totally NSSA: Tip 3 LSA’lerin iletimine izin verilmeyen NSSA’lerdir, diğer area network’lerine ulaşırken default rota kullanır.

Stub area tipleri için ortak özellikler

*Tüm stub area tiplerinde ABR tip 5 external LSA’leri filtreler. Bu external networklere erişim, ABR’ın tip 3 summary olarak default rota’yı stub area router’larına öğretmesi ile sağlanır.

*Totally şeklinde isimlendirilen area tiplerinde ise ABR tip 3 summary LSA’leri de filtreler. Stub ve NSSA’de ise tip 3 summary LSA’ler normal olarak iletilir.

*NSSA şeklinde isimlendirilen area tiplerinde ise otonom sistem dışındaki external rota’lar NSSA area’ya ASBR tarafından tip lipitor 7 LSA ile redistribute edilebilir.

Area tiplerinin davranışlarını lipitor recall aşağıdaki tablo ile özetleyebiliriz.

Area Tipi Area dışı rota kabulü External rota kabulü ASBR bulundurma
Standart

evet

evet evet
Backbone evet evet evet
Stub evet hayır(default rota kullanır) hayır
Totally stubby hayır(default rota kullanır) hayır(default rota kullanır) hayır
NSSA evet hayır(default rota kullanır) evet
Totally NSSA hayır(default rota kullanır) hayır(default rota kullanır) evet

Sonraki yazıda area tiplerini basit konfigürasyon örnekleri ile incelemeye devam edeceğiz.

Sınmaz KETENCİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir