Redback "show" Komutları – 1

Merhabalar,

Yazmayalı çok uzun zaman oldu, 🙂

Doğumgününe yaklaşmışken AĞCIYIZ’ın, hemen kısacık da olsa bir yazı yazayım dedim, bence iyi de ettim 🙂

Size bu yazımda REDBACK cihazındaki “show” komutların küçük ancak çok basic olan bir kısmını yazacağım ve tabiki devamı da sonra gelecek. Ama önce redback nedir ne işe yarar ona bakalım.

Redback özetle, İnternet kullanıcılarının, İnternete çıkabilmek için Authentication işlemini yapıp IP alabilmesini sağlayan baba cihazlardır 🙂 Şimdi burda çok basit modem gibi bir cihaz gibi gözükebilir size ama, bu cihaza tek değil binlerce kullanıcı authentication için aynı anda bağlıdır.

Redback’e tanımlı Dinamik ve Statik IP grupları vardır ve İnternet kullanıcılarının abonelik durumlarına göre de kişilerin hatlarına Dinamik ya da Statik IP tahsis edilir.  Ama yine bu da o kadar basit değildir, cihaz üzerinde VRF’ler mi dersiniz, tüneller mi.. Elimden geldiğince,  örneklendirerek bir sonraki yazımda “söz” anlatacağım. 🙂 Şimdilik bu basic komutlardan başlayalım istedim, daha yazacak çoook şey var 🙂

show context all   :   Redback üzerinde tanımlı tüm context’leri bu komutla görülebilirsiniz.

show subscribers active all | include <username>Redback üzerinde tanımlı hatlardan aktif olanların hepsini bu komut ile görüntüleyebilir, include ile de içeren hattı görüntüleyebilirsiniz.

show subscribers all  : Komutun işletildiği anda, redback üzerinde aktif olan müşterileri bu komut ile görebilirsiniz. Bunun dışında da bağlantı sürelerinin ne zaman başladığını, context bilgilerini gibi ayrıntıları da yine bu komut ile görüntüleyebilirsiniz.

show subscribers all | include <username>  :  Redback üzerinde tanımlı hatların username’e göre hangi context’te yer aldıklarını ve ne kadar süredir aktif  olduğunu, yani hattın en son ne zaman up olduğu bilgisini bu komut ile görebilirsiniz. Yine include u yazarak diğer hatlardan ayrıştırabilirsiniz 🙂

show subscribers log username <username>  :  Hatların, geçmişe dönük loglarına bakmak için kullanabilirsiniz.

show circuit counters username <username> detail : Hat trafiğinin detaylı olarak görmek için bu komuttan faydalanmak mümkündür. Bu komutla anlık geçen byte miktarını gözlemleyebilirsiniz.

 

Tekrar Görüşmek üzere 🙂

Çağla Ayvazoğlu
http://www.caglaayvazoglu.com/
http://www.agciyiz.net

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir