RIP Challange Lab.

Selamlar,

Bu aydan itibaren agciyiz.net”te değişik ağ uygulamaları vermeye başlıyoruz. İlk uygulamamız RIP üzerine. RIP”ten ne kadar değişik bir lab uygulaması olabilirki demeyin. Uygulamayı bir inceleyin, sonra karar verin.

RIP CHALLANGE LAB
Agciyiz RIP Labİstenenler:

1- Bütün routerlarda her ağ için RIP v2 başatılacaktır. Ayrıca routerlarda auto summary özelliği kapatılacaktır.

2- Bizim Limited”in networkleri maksimum özetlenerek Super ISP”ye anous edilmelidir.

3- ISP ile R3 arası 10Mbit,  ISP R2 arası 1.5Mbit”tir. Bu sebepten R1 router”ındaki  kullanıcıların 40.0.0.0 ağına giderken 10Mbitlik (R3-R4 arasındaki) hattan gitmeli, aynı şekilde R4 routerındakiler de Bizim Ltd.”e giderken hep ethernet interface”ini kullanmalıdır.

4- Özetleme yapıldığı için loop olma riskide doğmuştur. Loop olma riskini static routing kullanmadan engelleyiniz.

Cevabını 1 ay sonra burada yayınlayacağız. Cevabı bulanlar router konfigurasyonlarını bize ulaştırırsa inceliyip yardım etme şansımız olabilir. Bol şanslar.

Not: Lab uygulaması için GNS3 ve router olarak 3600 serisi Cisco router kullanabilirsiniz. Router”ların ilk slotlarına 4portlu ethernet modulu, ikinci slotuna 4portlu seri interface takılmıştır. Labın GNS3 dosyasını indirebilirsiniz.

Not2: GNS3 hakkında detaylı bilgi için sitemizdeki yazıları inceleyebilirsiniz. Ayrıca kısa bir süre sonra RIP üzerine detay bir yazıyı da yine agciyiz.net”te bulabilirsiniz.

Herkeze iyi yıllar.

Gökhan AKIN

“RIP Challange Lab.” için bir cevap

  1. Bu uygulamanın cevabı ne zaman gelicek ayrıca yeni lab ne zaman gelicek ?

    Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir