Route-map 2. kısım

Merhaba

Önceki yazımda route-map aracından bahsetmiştim ve route filtering’de nasıl kullanıldığına bir örnek vermiştim. Bu yazıda da route redistribution’da nasıl kullanıldığından bahsedeceğim.

Route redistribution bir kaynaktan öğrenilen rota bilgisinin başka bir kaynağa aktarılması ve o kaynak tarafından öğretilmesi anlamına gelir. Redistribute ettiğimiz rotaların üzerinde bazı işlemler yapmak için route map kullanabiliriz.

Redistribution’da route map’in yaptığı en önemli işlerden biri seed metric belirlemektir. Bir routing protokolü başka bir kaynaktan öğrendiği rotanın metriğini hesaplayamayacaktır. Bu durumda RIP ve EIGRP biz hiç bir müdahalede bulunmazsak bu rotalara verebileceği en yüksek metrik değerini verir yani bu rotaları ulaşılamaz olarak işaretler. OSPF ise varsayılanda 20 cost değerini verir. Dolayısıyla bu rotaları redistribute ederken bir metrik belirlememiz gerekecektir. Aşağıdaki yapılandırma EIGRP’den OSPF’e 10.0.0.0/24 rotasını metriği 30 olarak öğretecektir:

Router(config)# access-list 10 permit 10.0.0.0 0.0.0.255

Router(config)# route-map METRIK
Router(config-route-map)# match ip address 10
Router(config-route-map)# set metric 30

Router(config)# router ospf 1
Router(config-router)# redistribute eigrp 1 route-map METRIK subnets

Önce 10.0.0.0/24 rotasını tanımlayan bir access-list yazdık. Sonrasında METRIK route-map’ini oluşturduk ve ilk satırında match komutuyla bu ACL’e işaret ettik. Set komutuyla da vermek istediğimiz metrik değerini belirledik.

Önceki yazımdaki örnekte olduğu gibi bu örnekte de yapılandırmayı şu aşamada bırakırsak router 10.0.0.0/24 haricinde hiç bir rotayı öğretemeyecektir. Çünkü diğer tüm rotalar ilk satırdaki 10 no lu ACL’de bir eşleşme bulamayacağından route-map’in implicit deny satırına düşecektir. Bunu engellemek için gene

Router(config)# route-map METRIK permit 20

Yazmamız gerekmektedir.

Redistribution yaparken değiştirebileceğimiz bir diğer parametre OSPF metric-type parametresidir. OSPF dışardan öğrendiği rotaları 1. tip veya 2. tip (varsayılan) olarak işaretler. 1. tipte rotanın metriği OSPF areası boyunca toplanarak giderken 2. tipte sabit kalır.

set metric-type <type-1 | type-2>

komutuyla öğrettiğimiz rotanın metrik tipi değiştirilebilir.

Eğer iki routing protokolü domain’i arasında birden fazla redistribution noktamız varsa sub-optimal routing’i ve loop’ları engellemek için bir noktadan öğretilen rotaların diğer noktadan geri öğretilmesini engellemeliyiz. Bunu match ip address komutuyla bu rotaların tanımlandığı ACL’lere işaret ederek yapabileceğimiz gibi redistribution yaparken istediğimiz rotaları “etiketleyip” router’ların bu etiketleri kontrol etmesini de sağlayabiliriz. Yani bir router’a bir rotaya bir tag (32 bitlik sayısal bir değer) koyar, diğer router da bu etiketi kontrol eder ve bu etiketli rotaları geri öğretmez.

Örneğin aşağıdaki yapılandırma EIGRP’den OSPF’e redistribute ederken 10.0.0.0/8 network’üne 100 etiketi koymaktadır:

Router1(config)# access-list 1 permit 10.0.0.0 0.255.255.255

Router1(config)# route-map ETIKET permit
Router1(config-route-map)# match ip address 1
Router1(config-route-map)# set tag 100

Router1(config)# router ospf 1
Router1(config-router)# redistribute eigrp 1 route-map ETIKET

Diğer redistribution noktasında da OSPF’ten EIGRP’ye geri öğretmemesi için şöyle bir yapılandırma yapılacaktır:

Router2(config)# route-map ETIKET deny
Router2(config-route-map)# match tag 100

Router(config)# router eigrp 1
Router(config-router)# redistribute ospf 1 route-map ETIKET

Bu yapılandırmada da route-map’lerin sonundaki implicit deny’lara dikkat edilmelidir.

Son olarak redistribution’da route-map’in çalışma mekanizmasını özetlersek; route-map satırı permit ise bu satırda match komutuyla belirtilen rotalar öğretilir ve öğretilirken set komutuyla belirtilen parametreleri alır, route-map satırı deny ise direk öğretilmez. Eğer bu rotalar route-map’te belirtilen ACL tarafından deny ediliyorsa o route-map satırında bir eşleşme gerçekleşmemiş olur ve bir sonraki route-map satırına geçilir.

Bu yazımda path control’den de bahsetmeyi planlıyordum ancak şu sıralarki yoğunluğumdan dolayı bu konuyu üçüncü kısma bırakmak zorunda kaldım 🙂 bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

“Route-map 2. kısım” için 3 cevap

  1. Merhaba
    Bahsettiğiniz komut, METRIK adlı route-map’e ikinci bir satır eklemektedir. Satır numaraları varsayılanda onar onar arttığı için 20 nolu satır olarak da düşünülebilir. 20 nolu satır sayesinde 10 nolu satıra match etmeyen rotaların da öğretilmesi sağlanır, çünkü 20 nolu satır olmazsa 10 nolu satıra match etmeyen rotalar implicit deny satırı yüzünden öğretilmez

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir