SDM Prefer & 2960 IP Routing

Merhabalar yeniden,
Bu yazıda size switchlerin kapasitelerinden daha iyi faydalanmamıza yarayan birkaç cisco özelliğinden bahsedeceğim. Ve Catalyst 2960 switch ile nasıl L3 routing yaptırabileceğimizi göstereceğim.

Cisco cihazların belirli işlevleri yapmak için optimize edildiğini biliyoruz. İlk olarak bu optimizasyonun ihtiyacımıza göre değiştirilebileceğinden bahsederek başlayalım. SDM dediğimiz Switch Database Management switchlerin kaynaklarını belirli işlem gruplarına paylaştırıyor. sdm prefer özelliği ile aşağıda gösterilen paketlerden amacımıza uygun olanı seçerek cihazımızı optimize edebiliyoruz.

access multicast traffic, QoS classification ACEs, and security ACEs Köşe switchler
routing unicast routing, minimizing QoS classification ACLs and security ACLs Merkez switchler
vlan VLANs, with routing disabled Sadece L2 trafiği taşıyan

Seçtiğimiz pakete göre switch kaynaklarını tabloda görülen katsayılarla paylaştırır:

Paketi değiştirmek için global config modda sdm prefer’ı ayarlayıp reload etmek yeterli. Reload olurken seçime göre kaynak dağılımı tekrar düzenlenir.

SDM prefer ile ilgili ayrıntılı bilgi için catalyst3550 sdm prefer

Şimdi de gelelim 2960 switche IP routing yaptırmaya; bunun için öncelikle sdm prefer ile çalışma temelleri ile oynamalıyız. Yoksa switch üzerinde routing komutları bile gözükmüyor.

lanbase-routing IOS version 12.2(55)SE ile gelen bir özellik, bu özellik ile switchimizi static routing yapabilir ve SVI üzerinde router ACL girilebilir hale getiriyoruz:

Ayrıntılı bilgi: catalyst2960 sdm prefer

Ve deneme için birkaç SVI yaratıp, bunları çalışır duruma getiriyoruz.

Bunların yanısıra statik rota da tanımlanabiliyor.

L2 switch üzerinde L3 routing yaptırmak kulağa çok hoş geliyor, fakat performans konusunda büyük bir beklentimiz olmamalı derim 😉

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir