Türkiye'nin İnterneti Reşit Oldu

İnternet Haftası kapsamındaki etkinlikler başladı. Türkiye’de İnternet yarın 18 yaşına basıyor.

Türkiye, bilişim sivil toplum kuruluşları öncülüğünde 11-24 Nisan tarihleri arasında İnternet Haftası’nı kutlayacak. Üniversiteler, okullar, bilişim firmaları, sivil toplum kuruluşları, ticaret ve sanayi odaları desteği ile Türkiye’nin her köşesinde İnternet Haftası etkinlikleri yapılacak. İnternetin 18 yaş doğum günü pastası Ankara dışında, Samsun, Diyarbakır, Manisa ve İstanbul’un ardından Tunceli Üniversitesi’nde kesilecek.

İnternet Teknolojileri Derneği Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül’ün verdiği bilgiye göre, İnternet Haftası toplumda İnternet kültürünü yaymak, İnternet bilincini yaratmak, İnterneti tanıtmak, büyütmek, yeni projeler başlatmak, sorunları ve çözüm yollarını tartışmak, İnterneti Türkiye gündemine yerleştirmeyi amaçlıyor. Hafta boyunca, bilgi toplumu, e-dönüşüm, e-türkiye ve e-devlet kavramlarının geniş kitlelerle tanıştırılması ve ”İnternet ve Bilişim Fırtınası” yaratılmak isteniyor. İnternet Haftası etkinliklerinde Türkiye internetinin gündemindeki konular arasındaki iş yaşamı, eğitim, kültür ve demokrasi, bireysel güvenlik, güvenli İnternet, sosyal ağlar tartışılacak. Hafta boyunca yapılacak etkinlikler, daha çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Ege ve Marmara bölgelerinde yapılacak. İnternet Haftasında bir ekip sırasıyla Diyarbakır, Tunceli, Bingöl, Bitlis, Van, Hakkari, Erzurum, Ardahan, Batman ve Mardin’i dolaşacak, seminer ve konferanslar verecek. İzmir ve Manisa’da yoğun etkinlikler yapılacak. İstanbul’da Galatasaray Üniversitesi’nde ”TEKIL Konferansı”, Yıldız Teknik’te ”İnternet Yasakları ve Girişimcilik Paneli” yapılacak. Ayrıca Kocaeli, Bursa, Uşak, Osmaniye, Kahramanmaraş, Sinop ve Ankara’da da etkinlikler olacak.

Etkinlikler, internethaftasi.org.tr adresinden izlenebilecek. Yapılacak tüm etkinlikler, herkese açık ve ücretsiz olacak.

İNTERNET İNSANLARA ORTAM YARATIYOR

Doç. Dr. Akgül, İnternetin sanayi devrimi boyutlarında köklü bir değişimi temsil ettiğini ifade ederek, İnternetin hiç kimsenin tahmin edemediği inovasyonları ortaya çıkardığını söyledi. İnsanlığın, bilgi toplumu, bilgi ekonomisi, bilgiye dayalı ekonomi gibi terimlerle tanımlaya çalışılan yeni toplum biçimine geçmenin sancılarını yaşadığını belirten Akgül, ”İnternet bir yandan bireyi özgürleştiriyor, onu üretici ve tüketici olarak öne çıkartıyor; öte yandan dünya üzerinde geniş kitlelerin örgütlenmesini, birlikte üretmesini, birlikte hareket etmesine katkıda bulunuyor” dedi.

İnternetin hiyerarşik yapıları da yıktığına, sınırları ortadan kaldırdığına zaman ve mekan etkisini azalttığına işaret eden Akgül, böylece İnternetin daha özgür, daha saydam, daha katılımcı bir dünya ile refahtan daha fazla pay isteyen insanlar için ortam sağladığını söyledi.

DÜNYA NEREDE, TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR?

Akgül, dünya genelinde 2 milyarı aşkın insanın İnternet kullanıcısı olduğunu, İnternete kayıtlı bilgisayar sayısının 778 milyon, web sayısının 313 milyon, alan adının da toplam 205 milyon adet bulunduğunu bildirdi. Blog ve video sayısının yüz milyonlar ölçüsünde olduğunu belirten Akgül, Türkiye’de de 30 milyon dolayında kullanıcının bulunduğunun tahmin edildiğini aktardı. Akgül, Türkiye’de İnternete kayıtlı bilgisayar sayısının 4 milyon dolayında rapor edildiğini, ..tr altında 250 bin alan adının bulunduğunu anlattı.

TÜRKİYE GEMİSİ, ROTASINI BİLGİ TOPLUMUNA HENÜZ DÖNDÜREMEDİ

Doç. Dr. Akgül, Türkiye’de İnternet gelişiminde çok başarılı unsurların bulunduğunu, pek çok bakımdan dünya ortalamasının yakalandığını söyledi. ”Finans ve bazı e-devlet uygulamalarında Avrupa’nın da ilerisindeyiz” diyen Akgül, ancak kullanım, fiyatlar, serbestleşme ve çeşitli bilgi toplumu indekslerinde OECD ve Avrupa içinde Türkiye’nin epey gerilerde olduğunu kaydetti.

Akgül, şu değerlendirmelerde bulundu:

”Kabaca değerlendirirsek; dünya ortalamasını yakaladık ama, Avrupa ortalamasını yakalayamadık. Örneğin, Birleşmiş Milletler e-devlet indeksinde 192 ülke arasında 69 konumdayız. Dünya ekonomik forumun Bilgi Toplumu indeksinde sürekli geri gidiyoruz: Dünya rekabet indeksinde 139 ülke arasında 69. sıradayız. OECD istatistiklerinde ya en sonuncuyuz ya da sondan ikinciyiz. AB 27 listesinde çoğunlukla sonuncu ya da sondan 2. yada 3. oluyoruz. Düzenli İnternet kullananlar yüzde 25 civarında. TÜİK verilerine göre toplumun yüzde 58’i hiç İnternet kullanmadı. Bu kırsal kesimde kadınlar için yüzde 85 gibi yüksek bir oran.”

İNTERNETTEN KORKMAYIN, ONU CİDDİYE ALIN

Herkesi ”İnternet Haftası” etkinliklerine davet eden Akgül, şu mesajları verdi:

”Evde, okulda, iş yerinde İnterneti konuşun tartışın. İnternetten korkmayın. Onu öğrenin. Olanaklarını ve olası risklerini öğrenin. İnterneti kendinizi geliştirmek, işinizi geliştirmek, daha iyi yapmak, daha iyi dünya vatandaşı olmak için kullanın. Kendinizi özgürleştirmek, yenilemek için kullanın. Demokrasiyi geliştirmek, bir yurttaş olarak katkınızı göstermek için kullanın, toplumsal katılım ve denetim için kullanın. Bildiklerinizi, düşündüklerinizi, öneri ve eleştirilerinizi paylaşmak için kullanın.”

İnternetin hiçbir zaman kesilmemesi dileğiyle..

kaynak: ntvmsnbc 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir