UDLD (Unidirectional Link Detection)

UDLD (Unidirectional Link Detection) tek taraflı link tespiti anlamına gelmektedir. UDLD protokolü ile fiber ve twisted pair kabloların tek taraflı çalışmaları tespit edilebilmektedir. Unidirectional link fiber ve utp kabloların içindeki veri yollamak ve almak için transmit ve receive tellerinden herhangi birinin kopması durumudur. Bu durumda transmit edilen tellerden birisinden veri akışı varken diğerinden veri akışı olmayacaktır. Bu da cihazları up down yapar. Cihazların karşılıklı interfacelerinin up down olması tehlikeli bir durumdur. İki taraf birden down olunca sorun olduğu hemen anlaşılır. Spanning tree ile yedek hatta geçilebilir. Fakat up down durumunda cihazlardan biri karşı tarafı ayakta gördüğü için yedek hatta geçmeyi de düşünmez. Bu durum network’te loop oluşturabilir. Kısacası, fiber veya twisted pair linkler arasında portlardan herhangi biri veri akışını çift taraflı yapamayınca, portun biri up iken diğeri down olunca veya fiber tellerinden herhangi biri tam olarak bağlı olmayınca, unidirectional link hatası meydana gelir.

Bu sorunun çözümü UDLD protokolüdür. Diğer birçok protokolde olduğu gibi Cisco tarafından geliştirilmiştir. 🙂 UDLD birinci katmanda oluşan sorunların giderilmesi için tasarlanmış bir ikinci katman protokolüdür. Çalışma prensibi porttan belli sıklıkta paket (hello paketi) gönderip gönderilen bu paketlere cevap alma mantığına dayanır. Belli bir süre (hold time) gönderilen pakete cevap gelmiyorsa cihaz o portunu UDLD sorunu dolayısıyla shut eder. Protokolün çalışabilmesi için cihazların karşılıklı portlarının UDLD özelliğini desteklemesi gerekir. UDLD paketlerinde kullanılan hedef mac adresi 0100.0CCC.CCCC’dir.

Cihazların portları defaultta UDLD özellikleri kapalı olarak gelir. UDLD’nin normal ve aggressive olmak üzere iki farklı çalışma modu vardır. UDLD açıldığında default olarak normal modda açılır. Aralarında temel olarak iki fark vardır. Birincisi twisted pair unidirectional link hataları sadece aggressive modda anlaşılabilir. Normal modda sadece fiber için hata tespiti mümkündür. İkinci fark ise, normal modda UDLD paketleri holdtime sonunda gelmezse port direk shut edilirken, aggressive modda ise cihazlar arasında UDLD komşuğunu tekrar kurabilmek için direk olarak shut edip beklemek yerine 8 defa oturumu devam ettirme girişimi olur. Bu konuda akla gelebilecek bir soru etherchannel portları olabilir. Etherchannel portlarında unidirectional link hatası olması durumunda sadece ilgili port shut edilir. Geri kalan etherchannel portları çalışmasına devam eder.

Cisco switch üzerinde genel UDLD komutları;
Switch(config)# udld aggressive Aggressive moda’a geçer.
Switch(config)# udld enable Harici elle girilmiş portlar hariç tüm portlarda UDLD özelliğini açar.
Switch(config)# udld message time <1-90> Cisco’nun dökümanında 7 saniye 90 saniye arasında bir zaman değeri girin dese de cihaz üzerinde 1’den 90’a kadar bir değer girin yazıyor.
Switch(config-if)# udld port Belli bir portta UDLD’yi açar.
Switch(config)# udld enable Cihazdaki tüm fiber portlarda UDLD’yi açar.
Switch# sh udld UDLD portların durumunu gösterir.
Switch# sh udld {interface no} Belirtilen interface için bilgi verir.
Switch# reset udld UDLD dolayısıyla kapatılmış portları resetler. Hello paketleri tekrardan gönderilmeye başlar.

Mustafa Ünaldı
İstanbul 2011

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir