Wi-Fi Sinyalini Tespit Eden T-Shirt

Kablosuz internet bağlantısı hayatlarımızdaki yerini her geçen gün daha da sağlamlaştırıyor gibi. Yapılması gereken çok önemli işlerimiz varsa (internette sörf yapmak gibi 🙂 ) ve dışarıdaysak elimizin altındaki bir wireless bağlantı çok işimize yarar zannedersem, tabi laptopımız yanımızdaysa 😉 Bulunduğumuz mekânda wireless bağlantı olup olmadığını tespit etmek ve varsa sinyalin gücünü belirlemek amacıyla bir  t-shirt yapılmış. Çok yaratıcı bir fikir olduğu açık, peki bu küçük, teknoloji harikası nasıl çalışıyor?

T-shirt üzerinde sinyalin şiddetinin ne kadar olduğunu dereceli olarak gösteren bir düzenek var. Yani, eğer algıladığı sinyal zayıfsa bir ya da birkaç ‘çubuk’ renk değiştirirken, sinyalin şiddeti arttıkça daha fazla ‘çubuk’ renk değiştiriyor. Bu sistem 3 adet AAA kalem ile çalışmaktaymış ve t-shirtü yıkamak isterseniz, kablosuz ağ gösterge düzeneğini ve pillerini çıkarmak yeterli oluyormuş.

Standart olarak 802.11b ve 802.11g kablosuz ağ standartlarına uygun sinyalleri tespit edebiliyormuş. Bu şekliyle gayet kullanışlı ve eğlenceli görünüyor açıkçası, tabi denemeden bilemeyiz. Almak isteyenler için, birçok yerde ve mevcut ve 50 TL civarında satılıyormuş. Bu t-shirtlerin 2 yıldan fazla bir süredir piyasada olduğunu da belirtmek isterim, bakalım bizleri daha neler bekliyor.

Mehmet Ali Karagöl

“Wi-Fi Sinyalini Tespit Eden T-Shirt” için 2 cevap

  1. Emrah Bey sizin dizüstü bilgisayarınız ya da etrafınızdaki kablosuz bağlantıya hangi cihazla erişmeye çalışıyorsanız artık, erişim sağlayabileceğiniz bağlantıların varlığını göstermek için dahi güvenlik parolası mı istiyor ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir