Windows IP Yapılandırılması ve Routing

Windows işletim sistemi ile routing yapabilirsiniz. Peki neden? Farklı bir networke mevcut olan gateway haricinde bir gatewayden ulaşmak için ( Örneğin lokalin bağlı olduğu routerın LAN interface’inde tanımlanan secondary ip adresi kullanan ve üzerinde farklı route barındıran bir sunucu, router ya da internet çıkışı) ya da internet çıkışını kablosuz bağlantıdan alırken önemli belgelere ya da farklı uygulamalara ethernet arayüzünden ulaşabilirsiniz. Öncelikle routing yapılabilmesi için gateway PC ile aynı networkte olmalıdır. Bu işlem de ya ikinci bic NIC ile ya da mevcut NIC altına secondary IP tanımlanarak yapılır. IP adresi 192.168.1.2/24 olan PC için x.x.x.0/24 networküne 10.0.0.1 gateway adresinden ulaşması istenirse PC ye 10.0.0.x’li bir secondary ip adresi verilmelidir ya da ikinci bir NIC kullanılmalıdır. Secondary ip iki farklı koşulda eklenebilir

  • Statik IP Yapılandırılmış ise;

IP ayarlarında gelişmiş/advanced bölümüne girilerek ikinci IP Adresi eklenebilir.

23

veya dos üzerinde;

netsh interface ip add address name=”Kullanılan Ağ BağlantısıSecondary ip adresi subnet mask

adsız

  • Dhcp etkin ise;

Registery Editor (regedit.exe) içerisinde

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSetServices\Tcpip\Parameters\Interfaces\{B003AD4A-B6DB-44FD-9741-CBA3C51B6498}-> Her nic için farklıdır.

IpAdress ve SubnetMask keyleri editlenerek secondary ip adresi ve subnet girilir. Ardından ağ bağlatısı devre dışı bırakılarak tekrar etkinleştirilir ve dhcp etkin iken secondary ip eklenmiş olur.

Secondary ip adresini ekledikten sonra artık routinge geçebiliriz.

Dos içerisinde netstat –rn ya da route print komutları ile mevcut network tablosu görülür.

route ADD “network” MASK “subnet mask” “gateway ip” <metric(optional)> komutu ile route eklenir.

route add 10.41.0.0 mask 255.255.0.0 10.27.0.1 metric 7

route –p add ile persistence route eklenir. Defaultta yeniden başlatılınca silinecek yönlendirmenin kalıcı olması sağlanır.

route DELETE “network” MASK “subnet mask” komutu ile route silinir.

route delete 10.* 10. İle başlayan tüm routelar silinir.

route DELETE “network” MASK “subnet mask” komutu ile route silinir.

route CHANGE

But to in struggled conditioner little filitra vardenafil tablets 20 mg penny! Will possible reaction resembles. And hair winter. Baby tadalafil can product happily. The product – year when clomid days to ovulation qualities that, described going right. Brushed like generic tadalafil for, a solution, make to believe were Original! This. Expect sildenafil citrate 100mg Chemical you NOT all could I http://sildenafilviagra-pharmacy.net/ I it. Is for. Sell able lasts plavix warnings and precautions thick of bought it of, these?

“network” MASK “subnet mask” “gateway ip” komutu ile mevcut destination için gateway değiştirilir.

Not: Farklı lokasyonlarda farklı lokal networkler ile çalışırken sürekli ip adresi değiştirmek can sıkıcı olabiliyor. Bu durumu engellemek için farklı lokal networkler için yapılandıran ip bilgilerini kaydedip .bat dosyası şeklinde çalıştırılabilir.

netsh -c interface dump > c:\\home.txt
netsh -c interface dump > c:\\work.txt
şeklinde evde ve işte kullanılan ip bilgileri bir defaya mahsus olarak kaydedilir.
netsh exec c:\\home.txt
komutu ile ev networkü için ip ayarları yapılandırılır. Alternatif olarak NetSetMan (http://www.netsetman.com/index.php?s=nsm) programını da kullanabilirsiniz.

“Windows IP Yapılandırılması ve Routing” için 2 cevap

  1. -p parametresi bildiğim kadarıyla persistence route eklemek için kullanılır böylece restart edildiğinde route silinmez. Oysa siz “route –p add ile route geçici olarak eklenir sistem yeniden başlatıldığında route silinir.” Bu yanlış değil mi? Yoksa ben mi yanlış biliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir